ЦЕНОВА ИСТОРИЯ На Пазара На Недвижими Имоти във Великобритания 2023 Г.
Сравнение на сключените сделки за продажба на имоти по градове във Великобритания за 2023, 2022, 2021, 2020 и 2019 г. :
Сравнителният анализ на цените на жилищата във Великобритания през 2023 и 2022 г.
През 2023 г. цените на жилищата във Великобритания намаляха с 1,8% спрямо 2022 г., което опроверга прогнозите за рязък спад. Това е вторият последователен спад в цените на жилищата, след като през 2022 г. те намаляха с 0,2%, а а първият спад се случи през 2020 г. Средната цена на жилищния имот във Великобритания достигна 258 433 паунда през декември 2023 г., което е с 1,8% по-малко от същия период на 2022 г.
Въпреки че цените на жилищата спаднаха през 2023 г., те все още са значително по-високи от нивата си преди пандемията. Средната цена на жилищния имот във Великобритания е с 17% по-висока от същия период на 2019 г.
Спадът в цените на жилищата се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) повиши лихвените проценти през 2022 г., за да се справи с инфлацията. Това направи ипотечните заеми по-скъпи, което направи жилищата по-малко достъпни за купувачите.
Инфлацията: Инфлацията във Великобритания достигна 9% през 2022 г., което е най-високото ниво от 40 години насам. Инфлацията намалява покупателната способност на потребителите, което може да доведе до спад в търсенето на жилища.
Повишаване на разходите за живот: Разходите за живот във Великобритания се повишиха през 2023г. спрямо 2022 г., което намали покупателната способност на потребителите.
Несигурността на световната икономика: Световната икономика се изправя пред редица предизвикателства, включително войната в Украйна, инфлацията и забавянето на растежа. Несигурността на световната икономика води до спад в инвестиционното търсене на недвижими имоти.
Неяснотата относно икономическата перспектива във Великобритания поражда несигурност, което насърчава хората да бъдат по-предпазливи при разходите си.
Сравнителният Анализ На Цените На Жилищата Във Великобритания През 2023 И 2019 Г.:
Анализ на сравнение от 2019 до 2023 г.
Според таблица, цените на жилищата във Великобритания са се увеличили с 17% от 2019 г. до 2023 г. Това увеличение е значително, особено предвид факта, че инфлацията в Обединеното кралство през същия период е била само 9%.
Увеличението на цените на жилищата се дължи на редица фактори, включително:
- Повишаване на търсенето на жилища: Търсенето на жилища във Великобритания е нараснало през последните години, което се дължи на няколко фактора, включително:
- Повишаване на населението: Населението на Обединеното кралство се е увеличило през последните години, което е увеличило търсенето на жилища.
- Повишаване на доходите: Доходите на хората във Великобритания са се увеличили през последните години, което им е позволило да си позволят по-скъпи жилища.
- Намаление на предлагането на жилища: Предлагането на жилища във Великобритания е намаляло през последните години, което се дължи на няколко фактора, включително:
- Забавяне на строителството: Строителството на нови жилища във Великобритания се е забавило през последните години, което е намалило предлагането на жилища на пазара.
- Повишаване на изискванията за енергийна ефективност: Повишените изисквания за енергийна ефективност правят строителството на нови жилища по-скъпо, което намалява предлагането на жилища на пазара.
Увеличението на цените на жилищата има редица последици за икономиката на Обединеното кралство. То прави жилищата по-малко достъпни за хората с ниски доходи, което може да доведе до социални напрежения. Освен това, увеличението на цените на жилищата може да забави икономическия растеж, тъй като хората спестяват по-малко пари за други разходи.
Регионални различия
Увеличението на цените на жилищата е неравномерно разпределено в Обединеното кралство. Най-голямото увеличение е в Лондон, където цените са се увеличили с 21% от 2019 г. до 2023 г. Други региони с голямо увеличение на цените са Югоизточна Англия (19%), Югозападна Англия (18%) и Северна Ирландия (17%).
Най-малкото увеличение на цените е в Североизточна Англия (13%), Западен Мидландс (14%) и Северна Англия (15%).
Заключение
Увеличението на цените на жилищата е сериозен проблем за Обединеното кралство. То има редица последици за икономиката и обществото.
Сключени сделки за продажба на имоти по градове във Великобритания през 2023 г.:
Както се вижда от таблицата, броят на сключените сделки за продажба на имоти във Великобритания през 2023 г. е намалял с около 10% спрямо 2022 г.
Намаляването на броя на сключените сделки за продажба на имоти се наблюдава във всички големи градове във Великобритания. Най-голямо намаление се наблюдава в Бристол, където броят на сделките е намалял с – 2 %. В останалите градове намалението е по-малко, но все пак се наблюдава.
- Броят на сделките за продажба на имоти в Бристол е намалял с -2% през 2023 г. спрямо 2022 г. Това е единственият град с намаление на броя на сделките за продажба на имоти.
- Общият брой на сделките за продажба на имоти в петте града е нараснал с 5% през 2023 г. спрямо 2022 г. Това е умерено увеличение, което предполага, че пазарът на недвижими имоти се възстановява, но не се развива експоненциално.
- Средната цена на сделка за продажба на имот в петте града е нараснала с 3% през 2023 г. спрямо 2022 г. Това е умерено увеличение, което отразява продължаващото повишаване на цените на имотите във Великобритания.
- Средната площ на сделка за продажба на имот в петте града е останала непроменена през 2023 г. спрямо 2022 г. Това предполага, че търсенето на жилища с различни размери е останало стабилно.
Спадът в цените на жилищата е по-изразен в Лондон, отколкото в останалата част на Великобритания. Средната цена на жилище в Лондон намаля с 2,5% през 2023 г., докато в останалата част на страната спадът е с 1,5%.
Общи тенденции:
Общият спад в броя на сключените сделки за продажба на имоти за периода 2023-2020 г. е около 10%.
Градовете Лондон и Глазгоу са единствените, в които броят на сключените сделки за продажба на имоти е нараснал за периода 2023-2020 г. Това се дължи на редица фактори, включително:
По-силната икономика в тези градове: Икономиката в Лондон и Глазгоу се възстанови по-бързо от икономиката в останалата част на Великобритания след пандемията от COVID-19.
По-високите доходи в тези градове: Средните доходи в Лондон и Глазгоу са по-високи от средните доходи в останалата част на Великобритания.
По градове:
Лондон: Средната цена на жилищния имот в Лондон достигна 600 000 паунда през декември 2023 г., което е спад от 2,5% спрямо същия период на 2022 г. Това е вторият последователен спад в цените след 2020 г.
Глазгоу: Средната цена на жилищния имот в Глазгоу достигна 200 000 паунда през декември 2023 г., което е спад от 2,0% спрямо същия период на 2022 г.
Бирмингам: Средната цена на жилищния имот в Бирмингам достигна 250 000 паунда през декември 2023 г., което е спад от 1,5% спрямо същия период на 2022 г.
Манчестър: Средната цена на жилищния имот в Манчестър достигна 220 000 паунда през декември 2023 г., което е спад от 1,0% спрямо същия период на 2022 г.
Във всички тези градове цените на жилищата все още са значително по-високи от нивата си преди пандемията. Например, средната цена на жилищния имот в Лондон е с 27% по-висока от същия период на 2019 г.
Като цяло, цените на жилищата във Великобритания са значително по-високи в Лондон, отколкото в други градове. Цените в центъра на градовете са значително по-високи, отколкото в покрайнините. Например, средната цена на жилище по кв.м в центъра на Лондон е 12 000 паунда, което е с 50% по-висока от средната цена на жилище по кв.м в предградие на Лондон.
Във всеки от градовете има квартали с по-високи и по-ниски цени на жилищата. Например, в Лондон кварталите: Кенсингтън и Челси и Уестминстър са сред най-скъпите по отношение на цената на жилище по кв.м. В Глазгоу кварталите Килмарнок и Глазгоу Сити са сред най-скъпите. В Бирмингам кварталите Бедфорд и Сийбърд Парк са сред най-скъпите. В Манчестър кварталите Бароу и Чърчхийл са сред най-скъпите.
Ценова история на пазара на недвижими имоти в някои от най-големите градове във Великобритания за 2023 г. :
Цени на жилища във Великобритания по градове:
Основните фактори, които допринасят за цените на жилищата във Великобритания, са:
Локация: Лондон е най-големият град във Великобритания и е световен финансов, културен и политически център. Това го прави изключително привлекателен за живеене и работа, което води до голямо търсене на жилища.
Размер и състояние: Лондон е дом на голямо разнообразие от жилища, от малки апартаменти до луксозни къщи. Цените на жилищата варират в зависимост от размера и състоянието на имота.
Транспортни връзки: Лондон има добре развита мрежа от транспортни връзки, включително метро, автобуси и железопътни линии, летища. Това прави града лесен за придвижване, което е предимство за купувачите на жилища.
Обществени услуги: Лондон предлага широк спектър от обществени услуги. Това е друг фактор, който допринася за високите цени на жилищата.
Цени на кв.м в Лондон по райони
Най-големият град във Великобритания
Финансов, културен и политически център на страната
С най-високите цени на жилищата в света
Средна цена на жилища по райони
Център на града: 1 000 000 паунда
Западен Лондон: 900 000 паунда
Северен Лондон: 750 000 паунда
Източен Лондон: 500 000 паунда
Южен Лондон: 600 000 паунда
Глазгоу
Локация: Глазгоу е вторият по големина град във Великобритания и е важен финансов, културен и търговски център. Това го прави привлекателен за живеене и работа, което води до търсене на жилища.
Размер и състояние: Глазгоу предлага голямо разнообразие от жилища, от малки апартаменти до луксозни къщи. Цените на жилищата варират в зависимост от размера и състоянието на имота.
Транспортни връзки: Глазгоу има добре развита мрежа от транспортни връзки, включително метро, автобуси и железопътни линии, летище. Това прави града лесен за придвижване, което е предимство за купувачите на жилища.
Обществени услуги: Глазгоу предлага широк спектър от обществени услуги. Това е друг фактор, който допринася за по- високи цени на жилищата и в този град.
Втори по големина град във Великобритания
Голям финансов, културен и търговски център
Цени на жилищата значително по-ниски от тези в Лондон
Цени на кв.м по райони:
Средна цена на жилища по райони
Център на града: 300 000 паунда
Източен Глазгоу: 250 000 паунда
Западен Глазгоу: 250 000 паунда
Южен Глазгоу: 225 000 паунда
Северен Глазгоу: 200 000 паунда
Бирмингам
Локация: Бирмингам е третият по големина град във Великобритания и е важен индустриален и търговски център. Това го прави привлекателен за живеене и работа, което води до търсене на жилища.
Размер и състояние: Бирмингам предлага голямо разнообразие от жилища, от малки апартаменти до луксозни къщи. Цените на жилищата варират в зависимост от размера и състоянието на имота.
Транспортни връзки: Бирмингам има добре развита мрежа от транспортни връзки, включително метро, автобуси и железопътни линии. Това прави града лесен за придвижване, което е предимство за купувачите на жилища.
Обществени услуги: Бирмингам предлага широк спектър от обществени услуги, включително училища, болници и паркове. Това е друг фактор, който допринася за високите цени на жилищата.
Трети по големина град във Великобритания
Голям индустриален и търговски център
Цени на жилищата по-ниски от тези в Лондон и Глазгоу
През 2023 г. общинските институции в Бирмингам обявиха фалит на града, което също оказа влияние в цените на имотите.
Цени на кв.м по райони:
Средна цена на жилища по райони:
Център на града: 400 000 паунда
Източен Бирмингам: 350 000 паунда
Западен Бирмингам: 350 000 паунда
Южен Бирмингам: 325 000 паунда
Северен Бирмингам: 300 000 паунда
Манчестър
Локация: Манчестър е четвъртият по големина град във Великобритания и е важен индустриален и културен център. Това го прави привлекателен за живеене и работа, което води до търсене на жилища.
Размер и състояние: Манчестър предлага голямо разнообразие от жилища, от малки апартаменти до луксозни къщи. Цените на жилищата варират в зависимост от размера и състоянието на имота.
Транспортни връзки: Манчестър има добре развита мрежа от транспортни връзки, включително метро, автобуси и железопътни линии, летище. Това прави града лесен за придвижване, което е предимство за купувачите на жилища.
Обществени услуги: Манчестър предлага широк спектър от обществени услуги. Това е друг фактор, който допринася за високите цени на жилищата.
Четвърти по големина град във Великобритания
Голям индустриален и културен център
Цени на жилищата по-ниски от тези в Лондон, Глазгоу и Бирмингам
Средна цена на жилищата по райони:
Център на града: 350 000 паунда
Източен Манчестър: 325 000 паунда
Западен Манчестър: 325 000 паунда
Южен Манчестър: 300 000 паунда
Северен Манчестър: 275 000 паунда
Бристол:
Както се вижда от таблицата, най-скъпият район за покупка на жилище в Бристол е Clifton, където цената на квадратния метър достига 5,500 паунда. Следват Redland, Clifton Down и Southville, където цената на квадратния метър е между 4,500 и 5,000 паунда. По-евтини райони за покупка на жилище са Stokes Croft, St Paul’s, Bedminster, Easton и Fishponds, където цената на квадратния метър е между 2,000 и 3,500 паунда.
Разликите в цените по райони
Разликите в цените на квадратния метър по райони се дължи на редица фактори, включително:
- Развитието на района. Районите, които са по-добре развити, обикновено имат по-високи цени на недвижимите имоти.
- Близостта до центъра на града. Районите, които са по-близо до центъра на града, обикновено имат по-високи цени на недвижимите имоти.
- Привлекателността на района. Районите, които са по-привлекателни за живеене, обикновено имат по-високи цени на недвижимите имоти.
Прогнози за бъдещето
Очаква се цените на жилищата в Бристол да продължат да нарастват през следващите години, но се очаква ръстът да се забави, тъй като инфлацията ще започне да се повишава и лихвените проценти ще започнат да се повишават.
ЦЕНОВА ИСТОРИЯ На Пазара На Недвижими Имоти Във Великобритания 2022 Г.
През 2022 г. цените на жилищата във Великобритания намаляха с 0,2% спрямо 2021 г. Това е първият спад в цените на жилищата от 2012 г. насам.
Спадът в цените на жилищата се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) повиши лихвените проценти през 2022 г., за да се справи с инфлацията. Това направи ипотечните заеми по-скъпи, което направи жилищата по-малко достъпни за купувачите.
Повишаване на разходите за живот: Разходите за живот във Великобритания се повишиха през 2022 г., което намали покупателната способност на потребителите.
Неяснота относно икономическата перспектива: Икономическата перспектива във Великобритания е несигурна, което насърчава хората да бъдат по-предпазливи при разходите си.
Спадът в цените на жилищата е по-изразен в Лондон, отколкото в останалата част на Великобритания. Средната цена на жилище в Лондон намаля с 0,5% през 2022 г., докато в останалата част на страната спадът е с 0,1%.
Въпреки спада в цените, цените на жилищата във Великобритания все още са значително по-високи, отколкото преди пандемията. Средната цена на жилище във Великобритания е с 24% по-висока от същия период на 2019 г.
Ето по-подробен анализ на цените на жилищата във Великобритания през 2022 г. по градове:
Лондон: Средната цена на жилище в Лондон през 2022 г. е 640 000 паунда. Това е с 0,5% по-малко от предходната година.
Глазгоу: Средната цена на жилище в Глазгоу през 2022 г. е 220 000 паунда. Това е с 0,2% по-малко от предходната година.
Бирмингам: Средната цена на жилище в Бирмингам през 2022 г. е 270 000 паунда. Това е с 0,1% по-малко от предходната година.
Манчестър: Средната цена на жилище в Манчестър през 2022 г. е 250 000 паунда. Това е с 0,1% по-малко от предходната година.
По градове:
Лондон
Средна цена на жилище: 640 000 паунда
Процент на промяна спрямо 2021 г.: -0,5%
Глазгоу
Средна цена на жилище: 220 000 паунда
Процент на промяна спрямо 2021 г.: -0,2%
Бирмингам
Средна цена на жилище: 270 000 паунда
Процент на промяна спрямо 2021 г.: -0,1%
Манчестър
Средна цена на жилище: 250 000 паунда
Процент на промяна спрямо 2021 г.: -0,1%
Спадът в цените на жилищата се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) повиши лихвените проценти през 2022 г., за да се справи с инфлацията. Това направи ипотечните заеми по-скъпи, което направи жилищата по-малко достъпни за купувачите.
Повишаване на разходите за живот: Разходите за живот във Великобритания се повишиха през 2022 г., което намали покупателната способност на потребителите.
Неяснота относно икономическата перспектива: Икономическата перспектива във Великобритания е несигурна, което насърчава хората да бъдат по-предпазливи при разходите си.
Въпреки спада в цените, цените на жилищата във Великобритания все още са значително по-високи, отколкото преди пандемията. Средната цена на жилище във Великобритания е с 24% по-висока от същия период на 2019 г.
През 2022 г. цените на жилищата във Великобритания намаляха с 0,2% спрямо 2021 г. Това е първият спад в цените на жилищата от 2012 г. насам.
Спадът в цените на жилищата се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) повиши лихвените проценти през 2022 г., за да се справи с инфлацията. Това направи ипотечните заеми по-скъпи, което направи жилищата по-малко достъпни за купувачите.
Повишаване на разходите за живот: Разходите за живот във Великобритания се повишиха през 2022 г., което намали покупателната способност на потребителите.
Неяснота относно икономическата перспектива: Икономическата перспектива във Великобритания е несигурна, което насърчава хората да бъдат по-предпазливи при разходите си.
Спадът в цените на жилищата е по-изразен в Лондон, отколкото в останалата част на Великобритания. Средната цена на жилище в Лондон намаля с 0,5% през 2022 г., докато в останалата част на страната спадът е с 0,1%.
Въпреки спада в цените, цените на жилищата във Великобритания все още са значително по-високи, отколкото преди пандемията. Средната цена на жилище във Великобритания е с 24% по-висока от същия период на 2019 г.
Лондон
Глазгоу
Бирмингам
Манчестър
Както се вижда от таблиците, цените на жилищата във всички големи градове във Великобритания намаляха през 2022 г. Спадът е най-изразен в Лондон, където средната цена на жилище намаля с 0,5%. В Глазгоу, Бирмингам и Манчестър спадът е по-малък, но все пак се наблюдава.
Въпреки спада в цените, цените на жилищата във всички градове все още са значително по-високи, отколкото преди пандемията.
Сключени сделки за продажба на имоти по градове във Великобритания през 2022 г. :
Както се вижда от таблицата, броят на сключените сделки за продажба на имоти във Великобритания през 2022 г. е нараснал с около 10% спрямо 2021 г. Това увеличение се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на търсенето: Търсенето на жилища във Великобритания се повиши през 2022 г., тъй като хората се върнаха към нормалното си ежедневие след пандемията.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се повиши през 2022 г., тъй като строителството на нови жилища се ускори.
Повишаване на цените на строителните материали: Цените на строителните материали се повишиха през 2022 г., което доведе до повишаване на разходите за строителство на нови жилища.
Нарастването на броя на сключените сделки за продажба на имоти се наблюдава във всички големи градове във Великобритания. Най-голямо увеличение се наблюдава в Лондон, където броят на сделките е нараснал с 10%. В останалите градове увеличението е по-малко, но все пак се наблюдава.
ЦЕНОВА ИСТОРИЯ На Пазара На Недвижими Имоти във Великобритания 2021 г.
Цената на жилищата във Великобритания се повиши с 10,2% през 2021 г., което е най-високият годишен ръст от 2014 г. насам. Това увеличение се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на търсенето: Търсенето на жилища във Великобритания се повиши през 2021 г., тъй като хората се върнаха към нормалното си ежедневие след пандемията.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се повиши през 2021 г., тъй като строителството на нови жилища се ускори.
Повишаване на цените на строителните материали: Цените на строителните материали се повишиха през 2021 г., което доведе до повишаване на разходите за строителство на нови жилища.
Цената на жилищата се повиши във всички части на Великобритания през 2021 г., но най-силно в Лондон. Средната цена на жилище в Лондон се повиши с 11,2% през 2021 г., до 645 000 паунда. В останалата част на Великобритания средната цена на жилище се повиши с 10,1%, до 250 000 паунда.
Цената на жилищата се очаква да продължи да се повишава през 2022 г., но с по-бавни темпове. Английската централна банка (АЦБ) прогнозира, че цените на жилищата ще се повишат с 5,5% през 2022 г.
Ето как са се променили цените на жилищата в някои от най-големите градове във Великобритания през 2021 г.:
Както се вижда от таблицата, цените на жилищата се повишиха във всички големи градове във Великобритания през 2021 г. Най-високият ръст се наблюдава в Лондон, където средната цена на жилище се повиши с 11,2%. В останалите градове ръстът е по-малък, но все пак се наблюдава.
Въз основа на тази информация може да се заключи, че пазара на недвижими имоти във Великобритания е в състояние на растеж. Това се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на търсенето: Търсенето на жилища във Великобритания се повишава, тъй като хората се върнаха към нормалното си ежедневие след пандемията.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се повишава, тъй като строителството на нови жилища се ускорява.
Повишаване на цените на строителните материали: Цените на строителните материали се повишиха, което доведе до повишаване на разходите за строителство на нови жилища.
Това увеличение на цените на жилищата обаче може да доведе до проблеми за някои хора, които се опитват да закупят жилище. За да закупят жилище, те ще трябва да имат по-голям бюджет, отколкото преди.
Цени на квадратен метър на жилища във Великобритания по градове през 2021 г.:
Както се вижда от таблицата, цените на жилищата във Великобритания са най-високи в Лондон, където средната цена на квадратен метър е 11 000 паунда. Това се дължи на редица фактори, включително:
Високата икономическа активност: Лондон е един от най-големите икономически центрове в света, което води до високо търсене на жилища.
Липса на предлагане: Предлагането на жилища в Лондон е ограничено, което също допринася за високите цени.
Цените на жилищата са по-ниски в по-малките градове и в провинцията. Например, в Шефилд, който е шести по големина град в Великобритания, средната цена на квадратен метър е 2 500 паунда.
През 2021 г. цените на жилищата във Великобритания се повишиха с 10,2%, което е най-високият годишен ръст от 2014 г. насам. Това увеличение се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на търсенето: Търсенето на жилища във Великобритания се повиши през 2021 г., тъй като хората се върнаха към нормалното си ежедневие след пандемията.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се повиши през 2021 г., тъй като строителството на нови жилища се ускори.
Повишаване на цените на строителните материали: Цените на строителните материали се повишиха през 2021 г., което доведе до повишаване на разходите за строителство на нови жилища.
През 2022 г. цените на жилищата във Великобритания се очаква да продължат да се повишава, но с по-бавни темпове. Английската централна банка (АЦБ) прогнозира, че цените на жилищата ще се повишат с 5,5% през 2022 г.
Сключени сделки за продажба на имоти по градове във Великобритания през 2021 г.:
Както се вижда от таблицата, броят на сключените сделки за продажба на имоти във Великобритания през 2021 г. е нараснал с около 9% спрямо 2020 г. Това увеличение се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на търсенето: Търсенето на жилища във Великобритания се повиши през 2021 г., тъй като хората се върнаха към нормалното си ежедневие след пандемията.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се повиши през 2021 г., тъй като строителството на нови жилища се ускори.
Повишаване на цените на строителните материали: Цените на строителните материали се повишиха през 2021 г., което доведе до повишаване на разходите за строителство на нови жилища.
Нарастването на броя на сключените сделки за продажба на имоти се наблюдава във всички големи градове във Великобритания. Най-голямо увеличение се наблюдава в Лондон, където броят на сделките е нараснал с 8,5%. В останалите градове увеличението е по-малко, но все пак се наблюдава.
ЦЕНОВА ИСТОРИЯ на Пазара на Недвижими Имоти във Великобритания 2020 г.
Цената на жилищата във Великобритания се повиши с 3,4% през 2020 г., което е най-ниският годишен ръст от 2012 г. насам. Това увеличение се дължи на редица фактори, включително:
Понижаване на търсенето: Търсенето на жилища във Великобритания се понижи през 2020 г., тъй като пандемията от COVID-19 доведе до икономическа несигурност и загуба на работни места.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се повиши през 2020 г., тъй като строителството на нови жилища се забави.
Понижаване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) намали лихвените проценти през 2020 г., което направи ипотечните заеми по-достъпни, което може да е допринесло за увеличението на търсенето.
Цените на жилищата се повишиха във всички части на Великобритания през 2020 г., но най-силно в Лондон. Средната цена на жилище в Лондон се повиши с 4,5% през 2020 г., до 580 000 паунда. В останалата част на Великобритания средната цена на жилище се повиши с 3,2%, до 250 000 паунда.
През 2021 г. цените на жилищата във Великобритания се очаква да се повишат с около 10%. Това се дължи на редица фактори, включително:
Възстановяване на търсенето: Търсенето на жилища във Великобритания се очаква да се възстанови през 2021 г., тъй като хората се върнат към нормалното си ежедневие след пандемията.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се очаква да се увеличи през 2021 г., тъй като строителството на нови жилища се ускори.
Повишаване на цените на строителните материали: Цените на строителните материали се очаква да се повишат през 2021 г., което ще доведе до повишаване на разходите за строителство на нови жилища.
Ето как са се променили цените на жилищата в някои от най-големите градове във Великобритания през 2020 г.:
Както се вижда от таблицата, цените на жилищата се повишиха във всички големи градове във Великобритания през 2020 г., но най-силно в Лондон. Средната цена на жилище в Лондон се повиши с 4,5% през 2020 г., до 580 000 паунда. В останалите градове ръстът е по-малък, но все пак се наблюдава.
В заключение, пазара на недвижими имоти във Великобритания през 2020 г. е в състояние на умерен растеж. Това се дължи на редица фактори, включително:
Понижаване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) намали лихвените проценти през 2020 г., което направи ипотечните заеми по-достъпни, което може да е допринесло за увеличението на търсенето.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се повиши през 2020 г., тъй като строителството на нови жилища се забави.
Ето как са се променили цените на жилищата в някои от най-големите градове във Великобритания през 2021 г. в сравнение с 2020 г.:
Както се вижда от таблицата, цените на жилищата се повишиха във всички големи градове във Великобритания през 2021 г., но най-силно в Лондон. Средната цена на жилище в Лондон се повиши с 12,5% през 2021 г., до 630 000 паунда. В останалите градове ръстът е по-малък, но все пак се наблюдава.
В заключение, пазара на недвижими имоти във Великобритания през 2021 г. е в състояние на силен растеж.
Сключени сделки за продажба на имоти по градове във Великобритания през 2020 г.:
Както се вижда от таблицата, броят на сключените сделки за продажба на имоти във Великобритания през 2020 г. е намалял с около 3% спрямо 2019 г. Това намаление се дължи на редица фактори, включително:
Пандемията от COVID-19: Пандемията от COVID-19 доведе до икономическа несигурност и намаляване на доходите на хората, което може да е допринесло за намаляване на търсенето на жилища.
Повишаване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) повиши лихвените проценти през 2020 г., което направи ипотечните заеми по-скъпи, което може да е допринесло за намаляване на търсенето на жилища.
Намаляването на броя на сключените сделки за продажба на имоти се наблюдава във всички големи градове във Великобритания. Най-голямо намаление се наблюдава в Лондон, където броят на сделките е намалял с 3,0%. В останалите градове намалението е по-малко, но все пак се наблюдава.
Прогнози за пазара на недвижими имоти във Великобритания през 2021 г.
Прогнозите за пазара на недвижими имоти във Великобритания през 2021 г. са за умерен ръст в цените и броя на сключените сделки. Това се дължи на редица фактори, включително:
Възстановяване на икономиката: Икономиката на Великобритания се очаква да се възстанови през 2021 г., което може да доведе до увеличаване на доходите на хората и съответно до увеличаване на търсенето на жилища.
Намаляване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) очаква да намали лихвените проценти през 2021 г., което може да направи ипотечните заеми по-достъпни, което може да доведе до увеличаване на търсенето на жилища.
Очаква се цените на жилищата във Великобритания да се повишат с около 8,5% през 2021 г., след като се повишиха с 3,0% през 2020 г. Очаква се броят на сключените сделки за продажба на имоти да нарасне с около 9% през 2021 г., след като нарасна с 3% през 2020 г.
ЦЕНОВА ИСТОРИЯ на Пазара на Недвижими Имоти във Великобритания 2019 г.
Цената на жилищата във Великобритания се повиши с 2,2% през 2019 г., което е най-бавният ръст от 2012 г. насам. Това увеличение се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) повиши лихвените проценти през 2019 г., което направи ипотечните заеми по-скъпи, което може да е допринесло за намаляване на търсенето.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се повиши през 2019 г., тъй като строителството на нови жилища се ускори.
Повишаване на цените на строителните материали: Цените на строителните материали се повишиха през 2019 г., което доведе до повишаване на разходите за строителство на нови жилища.
Цените на жилищата се повишиха във всички части на Великобритания през 2019 г., но най-силно в Лондон. Средната цена на жилище в Лондон се повиши с 3,2% през 2019 г., до 550 000 паунда. В останалата част на Великобритания средната цена на жилище се повиши с 1,9%, до 250 000 паунда.
През 2020 г. цените на жилищата във Великобритания се очаква да се повишат с около 3%. Това се дължи на редица фактори, включително:
Повишаване на търсенето: Търсенето на жилища във Великобритания се очаква да се повиши през 2020 г., тъй като икономиката се възстановява от рецесия.
Повишаване на предлагането: Предлагането на жилища във Великобритания се очаква да се увеличи през 2020 г., тъй като строителството на нови жилища се ускори.
Повишаване на цените на строителните материали: Цените на строителните материали се очаква да се повишат през 2020 г., което ще доведе до повишаване на разходите за строителство на нови жилища.
Ето как са се променили цените на жилищата в някои от най-големите градове във Великобритания през 2019 г.:
Както се вижда от таблицата, цените на жилищата се повишиха във всички големи градове във Великобритания през 2019 г., но най-силно в Лондон. Средната цена на жилище в Лондон се повиши с 3,2% през 2019 г., до 550 000 паунда. В останалите градове ръстът е по-малък, но все пак се наблюдава.
В заключение, пазара на недвижими имоти във Великобритания през 2019 г. е в състояние на умерен растеж.
Лондон
Глазгоу
Бирмингам
Манчестър
Както се вижда от таблицата, цените на жилищата на квадратен метър са най-високи в Лондон, където средната цена е 13 000 паунда. В останалите градове цените са по-ниски, но все пак се наблюдава значително разнообразие между отделните квартали. Например, в централната част на Лондон цените са значително по-високи, отколкото в покрайнините.
Сключени сделки за продажба на имоти по градове във Великобритания през 2019 г.:
Както се вижда от таблицата, броят на сключените сделки за продажба на имоти във Великобритания през 2019 г. е нараснал с около 2% спрямо 2018 г. Това увеличение се дължи на редица фактори, включително:
Възстановяване на икономиката: Икономиката на Великобритания се възстанови през 2019 г., което доведе до увеличаване на доходите на хората и съответно до увеличаване на търсенето на жилища.
Намаляване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) намали лихвените проценти през 2019 г., което направи ипотечните заеми по-достъпни, което може да е допринесло за увеличаване на търсенето на жилища.
Нарастването на броя на сключените сделки за продажба на имоти се наблюдава във всички големи градове във Великобритания. Най-голямо увеличение се наблюдава в Лондон, където броят на сделките е нараснал с 2,0%. В останалите градове увеличението е по-малко, но все пак се наблюдава.
Прогнози за пазара на недвижими имоти във Великобритания през 2020 г.
Прогнозите за пазара на недвижими имоти във Великобритания през 2020 г. са за умерен ръст в цените и броя на сключените сделки. Това се дължи на редица фактори, включително:
По-нататъчно възстановяване на икономиката: Икономиката на Великобритания се очаква да се възстанови още през 2020 г., което може да доведе до увеличаване на доходите на хората и съответно до увеличаване на търсенето на жилища.
По-нататъчно намаляване на лихвените проценти: Английската централна банка (АЦБ) очаква да намали лихвените проценти още през 2020 г., което може да направи ипотечните заеми още по-достъпни, което може да доведе до увеличаване на търсенето на жилища.
Очаква се цените на жилищата във Великобритания да се повишат с около 3,0% през 2020 г., след като се повишиха с 2,0% през 2019 г. Очаква се броят на сключените сделки за продажба на имоти да нарасне с около 3% през 2020 г., след като нарасна с 2% през 2019 г.
Условия за продажба на недвижими имоти във Великобритания
Процедурата за продажба на недвижим имот във Великобритания е сравнително проста и може да бъде разделена на следните етапи:
Подготовка на имота за продажба: Преди да започнете да търсите купувачи, е важно да подготвите имота за продажба. Това включва почистване на имота, ремонт на всички повреди и отстраняване на всички препятствия, които биха могли да затруднят продажбата.
Оценка на имота: След като имота е подготвен за продажба, трябва да го оцените. Оценката ще ви даде представа за стойността на имота и ще ви помогне да определите подходящата цена за продажба.
Намиране на купувачи: След като имате оценка на имота, можете да започнете да търсите купувачи. Можете да публикувате обяви за продажба в местни вестници, онлайн или да използвате услугите на брокер.
Преговори с купувачите: Когато намерите потенциален купувач, трябва да започнете да преговаряте за цената и другите условия на продажбата.
Подготовка на договор за продажба: След като постигнете споразумение с купувача, трябва да подготвите договор за продажба. Договорът за продажба е юридически документ, който урежда условията на продажбата.
Прехвърляне на собствеността: След като договорът за продажба бъде подписан от двете страни, собствеността върху имота се прехвърля на купувача.
Условия на продажба:
Условията на продажба на недвижим имот във Великобритания могат да бъдат договорени между продавача и купувача. Въпреки това, има някои стандартни условия, които обикновено се включват в договорите за продажба.
Цена:
Цената на продажбата е, разбира се, най-важният аспект на всеки договор за продажба. Цената обикновено се определя въз основа на оценката на имота. Дата на продажба: Дата на продажба е датата, на която собствеността върху имота се прехвърля на купувача. Начин на плащане: Начинът на плащане обикновено е чрез банков превод. Купувачът обикновено плаща депозит от 10% от цената на продажбата при подписване на договора за продажба, а останалата сума се заплаща при прехвърляне на собствеността. Застраховка: Купувачът обикновено е отговорен за осигуряването на имота след прехвърляне на собствеността.
Други условия: В договора за продажба могат да бъдат включени и други условия, като например:
Условия за използване на имота: Например, купувачът може да се съгласи да използва имота само за жилищни цели.
Условия за ремонт: Например, купувачът може да се съгласи да извърши определени ремонти в имота в рамките на определен период от време.
Условия за отстъпки: Например, продавачът може да предостави на купувача отстъпка от цената на продажбата, ако купувачът се съгласи да закупи имот в рамките на определен период от време.
Документи, необходими за продажба на недвижим имот във Великобритания
За да продаде недвижим имот във Великобритания, продавачът трябва да предостави на купувача следните документи:
Договор за продажба: Договорът за продажба е юридически документ, който урежда условията на продажбата.
Документ за собственост: Документът за собственост е документ, който удостоверява собствеността на продавача върху имота.
Сертификат за енергийна ефективност: Сертификатът за енергийна ефективност е документ, който показва енергийната ефективност на имота.
Застраховка: Ако имотът е застрахован, продавачът трябва да предостави копие от застраховката на купувача.
Други документи: В зависимост от конкретните обстоятелства, продавачът може да бъде задължен да предостави и други документи, като например:
Документи за разрешение за строеж: Ако имотът е построен или преустроен след 1980 г., продавачът трябва да предостави на купувача копие от разрешението за строеж.
Документи за разрешително за използване: Ако имотът се използва за търговски цели, продавачът трябва да предостави на купувача копие от разрешителното за използване.
Документи за данъци: Ако имотът има данъчен дълг, продавачът трябва да предостави на купувача копие от данъчната оценка.
Документация, необходима за закупуване на недвижим имот във Великобритания
За да закупи недвижим имот във Великобритания, купувачът трябва да предостави на продавача следните документи:
Депозит: Купувачът обикновено плаща депозит от 10% от цената на продажбата при подписване на договора за продажба.
Ипотечно одобрение: Ако купувачът се нуждае от ипотечен заем, трябва да предостави на продавача копие от ипотечното одобрение.
Други документи: В зависимост от конкретните обстоятелства, купувачът може да бъде задължен да предостави и други документи, като например:
Документи за доходи: Ако купувачът се нуждае от ипотечен заем, трябва да предостави на продавача копие от документите си за доходи.
Документи за кредитна история: Ако купувачът се нуждае от ипотечен заем, трябва да предостави на продавача копие от своята кредитна история.
Документи за самоличност: Купувачът трябва да предостави на продавача копие от своята лична карта или паспорт.
Подготовка на документацията
Подготовката на документацията за продажба или закупуване на недвижим имот във Великобритания може да бъде сложна и отнема време. Ето някои съвети за подготовка на документацията:
Намерете компетентен адвокат или брокер, който да ви помогне. Адвокат или брокер може да ви помогне да разберете изискванията за документация и да подготвите документите правилно.
Предоставете цялата необходима документация възможно най-скоро. Това ще помогне да се ускори процесът на продажба или закупуване.
Проверете внимателно документацията, преди да я подпишете. Погрижете се да разберете съдържанието на всеки документ, преди да го подпишете.
Следпродажбен процес
След като договорът за продажба бъде подписан, продавачът и купувачът трябва да изпълнят своите задължения по договора.
Продавачът
Предостави на купувача ключовете от имота.
Прехвърли собствеността върху имота на купувача.
Плаща всички данъци и такси, свързани с продажбата.
Купувачът
Плаща остатъка от цената на продажбата на продавача.
Поема застраховката на имота.
Осигурява, че имотът е в добро състояние.
Оценки
Оценката на недвижим имот е процес, при който се определя стойността на имота. Оценката се извършва от лицензиран оценител, който взема предвид редица фактори, включително:
Местоположение: Местоположението на имота е един от най-важните фактори, които определят стойността му. Имотите в престижни райони обикновено са по-скъпи от имотите в по-малко престижни райони.
Размер: Размерът на имота също е важен фактор. По-големите имоти обикновено са по-скъпи от по-малките имоти.
Състояние: Състоянието на имота също е важен фактор. Имотите в добро състояние обикновено са по-скъпи от имотите в лошо състояние.
Особености: Особености като гараж, градина или басейн могат да добавят стойност към имота.
Сравнение: Оценителят също така ще сравни имота с други имоти в същия район, които са продадени или са на пазара.
Цена
Цената на недвижим имот е сумата, която купувачът плаща на продавача за имота. Цената на имота обикновено се основава на оценката на имота, но може да бъде и по-висока или по-ниска от оценката.
Фактори, които влияят на цената на недвижим имот:
Цената на недвижим имот може да бъде повлияна от редица фактори, включително:
Общият пазар: Общият пазар на недвижими имоти може да има значително влияние върху цените на имотите. Ако пазарът е на възход, цените обикновено са по-високи. Ако пазарът е на спад, цените обикновено са по-ниски.
Икономиката: Икономиката също може да има влияние върху цените на имотите. Ако икономиката е силна, хората обикновено имат повече пари, за да харчат за имоти, което може да доведе до повишаване на цените. Ако икономиката е слаба, хората обикновено имат по-малко пари, за да харчат за имоти, което може да доведе до спад на цените.
Лихвените проценти: Лихвените проценти също могат да имат влияние върху цените на имотите. Ако лихвените проценти са ниски, ипотечните заеми са по-достъпни, което може да доведе до повишаване на търсенето на имоти и съответно до повишаване на цените. Ако лихвените проценти са високи, ипотечните заеми са по-малко достъпни, което може да доведе до намаляване на търсенето на имоти и съответно до спад на цените.
Други фактори: Други фактори, които могат да повлияят на цената на недвижим имот, включват:
Политически фактори: Политическите фактори като война или терористични атаки могат да повлияят на цените на имотите.
Социални фактори: Социалните фактори като демографски промени могат да повлияят на цените на имотите.
Екологични фактори: Екологичните фактори като природни бедствия могат да повлияят на цените на имотите.
ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ:
Отдаването под наем на недвижим имот във Великобритания може да бъде доходоносен бизнес, но е важно да се запознаете с правилата и разпоредбите, преди да започнете.
Правила и разпоредби
Във Великобритания има редица правила и разпоредби, които регулират отдаването под наем на недвижими имоти. Някои от основните правила включват:
Наемателите имат право на разумни условия на наем. Това включва право на достъп до имота, право на почивка и право на ремонт на имота.
Наемодателите имат право на наемна вноска и на компенсация за щети, причинени от наемателя.
Наемателите и наемодателите трябва да спазват условията на договора за наем.
Договор за наем
Договорът за наем е юридически документ, който урежда условията на наем. Договорът за наем трябва да бъде подписан от двете страни и да съдържа следните основни елементи:
Данни за наемодателя и наемателя
Адрес на имота
Цена на наема
Дата на наемане
Дълготрайност на наема
Права и задължения на наемодателя и наемателя
Процес на отдаване под наем
Процесът на отдаване под наем на недвижим имот във Великобритания обикновено включва следните стъпки:
Подготовка на имота: Преди да започнете да търсите наематели, е важно да подготвите имота. Това включва почистване на имота, ремонт на всички повреди и отстраняване на всички препятствия, които биха могли да затруднят наемането.
Оценка на имота: След като имота е подготвен, трябва да го оцените. Оценката ще ви даде представа за пазарната стойност на имота и ще ви помогне да определите подходящата цена на наема.
Публикуване на обява: След като сте определили цената на наема, можете да започнете да публикувате обяви за отдаване под наем. Можете да публикувате обяви в местни вестници, онлайн или да използвате услугите на брокер.
Преговори с наематели: Когато намерите потенциален наемател, трябва да започнете да преговаряте за условията на наема.
Подготовка на договор за наем: След като постигнете споразумение с наемателя, трябва да подготвите договор за наем.
Подписване на договора за наем: След като договорът за наем бъде подписан от двете страни, имота се отдава под наем.
Съвети за отдаване под наем
Ето някои съвети за отдаване под наем на недвижим имот във Великобритания:
Поставете разумна цена на наема. Ако цената на наема е твърде висока, може да е трудно да намерите наемател.
Бъдете готови да направите компромис. Наемателите обикновено искат да преговарят за условията на наема.
Бъдете внимателни при избора на наематели. Проверете кредитната история на наемателя и се уверете, че има стабилен доход.
Поддържайте имота в добро състояние. Наемателите очакват да намерят имота в добро състояние.
Отдаването под наем на недвижим имот във Великобритания може да бъде доходоносен бизнес, но е важно да се запознаете с правилата и разпоредбите, преди да започнете.
Средна стойност на апартамент във Великобритания:
Според данни от сайта Rightmove, средната стойност за наем на апартамент в Англия през юли 2023 г. е 1 250 британски лири на месец. Това е увеличение от 10% спрямо същия период на миналата година.
Цената на наема на апартамент варира в зависимост от местоположението, размера и състоянието на имота. В Лондон средната стойност за наем на апартамент е 2 000 британски лири на месец, докато в провинцията е 900 британски лири на месец.
Ето средните стойности за наем на апартамент в Англия по региони:
Лондон: 2 000 британски лири на месец
Югоизточна Англия: 1 500 британски лири на месец
Югозападна Англия: 1 250 британски лири на месец
Източна Англия: 1 000 британски лири на месец
Северна Англия: 900 британски лири на месец
Западна Англия: 900 британски лири на месец
Централна Англия: 1 000 британски лири на месец
Цените на наема на апартаменти в Англия се очаква да продължат да се покачват през следващите години. Това се дължи на редица фактори, включително:
Повишаването на цените на недвижимите имоти: Повишаването на цените на недвижимите имоти прави закупуването на жилище по-малко достъпно, което води до увеличаване на търсенето на наемане.
Демографските промени: Населението на Англия остарява, което води до увеличаване на търсенето на жилища с една спалня.
Глобалната миграция: Великобритания привлича все повече мигранти, което води до увеличаване на търсенето на жилища във всички ценови диапазони.
Документация за договора за наем във Великобритания
Договорът за наем е юридически документ, който урежда условията на наем между наемодателя и наемателя. Договорът за наем трябва да бъде подписан от двете страни и да съдържа следните основни елементи:
Данни за наемодателя и наемателя: Договорът за наем трябва да съдържа пълните имена, адреси и контактни данни на наемодателя и наемателя.
Адрес на имота: Договорът за наем трябва да съдържа адреса на имота, който се отдава под наем.
Цена на наема: Договорът за наем трябва да съдържа цената на наема, която трябва да се плаща от наемателя на наемодателя.
Дата на наемане: Договорът за наем трябва да съдържа датата, от която започва наемането.
Дълготрайност на наема: Договорът за наем трябва да съдържа срока на наемането.
Права и задължения на наемодателя и наемателя: Договорът за наем трябва да съдържа правата и задълженията на наемодателя и наемателя.
Допълнителна документация
В допълнение към основните елементи, договорът за наем може да съдържа и допълнителна документация, като например:
Списък на оборудването и мебелите: Договорът за наем може да съдържа списък на оборудването и мебелите, които са включени в наема.
Правила за ползване на имота: Договорът за наем може да съдържа правила за ползване на имота, като например правила за пушене, домашни любимци или шум.
Условия за прекратяване на наема: Договорът за наем може да съдържа условия за прекратяване на наема, като например предизвестие или обезщетение.
Съхраняване на документацията
И наемодателят, и наемателят трябва да съхраняват копие от договора за наем. Договорът за наем трябва да се съхранява на безопасно място, така че да може да бъде достъпен при необходимост.
Законодателство
Договорът за наем във Великобритания се регулира от Закона за жилищните наеми от 1988 г. Този закон защитава правата и задълженията на наемодателите и наемателите.
Съвети
Ето някои съвети за подготовка на договор за наем във Великобритания:
Използвайте стандартен договор за наем: Има редица стандартни договори за наем, които са достъпни онлайн или от адвокати. Използването на стандартен договор за наем може да помогне да се гарантира, че договорът отговаря на всички законови изисквания.
Преговорете условията на договора: Наемодателят и наемателят могат да преговарият условията на договора за наем. Важно е да се разбере съдържанието на договора, преди да го подпишете.
Прочетете внимателно договора: Преди да подпишете договора за наем, важно е да го прочетете внимателно и да се уверите, че разбирате всички условия.
Алтернативни средства за жилище
За тези, които желаят да живеят на различни места и са нови в жилищата, има други алтернативи за наемане на апартамент в Англия. Един от тях е представен от The Collective, който предлага опция за съвместно живеене, форма на отдаване под наем, при която е възможно да живеете в общност, но със самостоятелни стаи. Възможно е да живеете 5 месеца в малка, обзаведена стая с включени сметки, пространство за съвместна работа и достъп до културни събития за около £1600 на месец.
КУПУВАНЕ НА ИМОТ В АНГЛИЯ:
Купуването на недвижим имот във Великобритания може да бъде сложна и отнема време процедура. Въпреки това, ако сте добре подготвени, можете да направите процеса по-лесен и да избегнете неприятни изненади.
Ето някои стъпки, които трябва да следвате при закупуване на недвижим имот във Великобритания:
**Определете бюджета си:** Преди да започнете да търсите имоти, е важно да определите бюджета си. Това ще ви помогне да стесните търсенето си и да избегнете разочарованията.
**Намерете подходящ имот:** След като определите бюджета си, можете да започнете да търсите подходящ имот. Можете да търсите имоти онлайн, в местни вестници или чрез брокер.
**Направете оглед на имота:** След като намерите няколко подходящи имота, трябва да направите оглед на всеки един от тях. Това ще ви даде възможност да видите имота лично и да зададете въпроси на продавача.
**Поръчайте оценка на имота:** След като направите оглед на имота, трябва да поръчате оценка на имота. Оценката ще ви даде представа за пазарната стойност на имота.
**Предложете цена:** След като получите оценката на имота, можете да предложите цена на продавача. Важно е да предложите разумна цена, която е в съответствие с пазарната стойност на имота.
**Договаряйте условията на продажбата:** След като продавачът приеме цената ви, трябва да договорите условията на продажбата. Условията на продажбата трябва да включват следните елементи:
* Цена на имота
* Дата на прехвърляне на собствеността
* Условия за плащане
* Други условия, като например право на откупуване или право на ползване
**Подпишете договор за покупко-продажба:** След като договорите условията на продажбата, трябва да подпишете договор за покупко-продажба. Договорът за покупко-продажба е юридически документ, който урежда условията на продажбата.
**Плащане на депозит:** След като подпишете договора за покупко-продажба, трябва да платите депозит на продавача. Депозитът обикновено е в размер на 10% от цената на имота.
**Прехвърляне на собствеността:** След като получите разрешение за продажба от банката, можете да прехвърлите собствеността върху имота. Прехвърлянето на собствеността се извършва от нотариус.
**Получаване на ключовете:** След като собствеността бъде прехвърлена, ще получите ключовете от имота.
Документи, необходими за закупуване на недвижим имот във Великобритания:
За да закупите недвижим имот във Великобритания, ще ви трябват следните документи:
* **Лична карта или паспорт:** Ще ви трябва валидна лична карта или паспорт, за да докажете самоличността си.
* **Доказателство за доходи:** Ще ви трябва доказателство за доходи, за да покажете на банката, че можете да си позволите да изплащате ипотечния си заем.
* **Доказателство за кредитна история:** Ще ви трябва доказателство за кредитната си история, за да покажете на банката, че сте надежден кредитополучател.
* **Депозит:** Ще ви трябва депозит, за да покажете на продавача, че сте сериозни по отношение на покупката.
**Законодателство**
Купуването на недвижим имот във Великобритания се регулира от Закона за продажбите на недвижими имоти от 1985 г. Този закон защитава правата и задълженията на купувачите и продавачите.
**Съвети**
Ето някои съвети за закупуване на недвижим имот във Великобритания:
* **Използвайте адвокат:** Използването на адвокат може да ви помогне да се защитите по време на процеса на закупуване.
* **Бъдете готови да направите компромис:** Не очаквайте да получите всичко, което искате, по време на преговорите. Бъдете готови да направите компромис, за да постигнете сделка.
* **Прочетете внимателно всички документи:** Преди да подпишете каквито и да е документи, уверете се, че ги разбирате напълно.
Промени в цените
Годишно изменение на цените
Годишно изменение на цените на недвижимите имоти във Великобритания
Годишното изменение на цените на недвижимите имоти във Великобритания се измерва от Индекса на цените на жилищата (HPI), който се изчислява от Националния статистически институт (ONS). HPI се основава на данни за продажбите на жилища, включително цена, местоположение и размер.
Според данни от ONS, годишното изменение на цените на недвижимите имоти във Великобритания през 2023 г. е било 9,7%. Това е увеличение от 9,3% през 2022 г. и от 7,8% през 2021 г.
Годишното изменение на цените на недвижимите имоти варира в зависимост от местоположението. В Лондон годишното изменение на цените на недвижимите имоти през 2023 г. е било 11,4%, докато в провинцията е било 8,8%.
Фактори, които влияят на цените на недвижимите имоти
На цените на недвижимите имоти във Великобритания оказват влияние редица фактори, включително:
Икономическото състояние: Силната икономика води до повишаване на доходите и на търсенето на жилища, което от своя страна води до повишаване на цените.
Населението: Нарастването на населението води до увеличаване на търсенето на жилища, което от своя страна води до повишаване на цените.
Лихвените проценти: Ниските лихвени проценти правят ипотечните заеми по-достъпни, което от своя страна води до увеличаване на търсенето на жилища, което от своя страна води до повишаване на цените.
Политика: Правителствените политики могат да имат влияние върху цените на недвижимите имоти, например чрез регулиране на ипотечните заеми или чрез предоставяне на стимули за закупуване на жилище.
Прогнози за цените на недвижимите имоти
Очаква се цените на недвижимите имоти във Великобритания да продължат да се повишават през следващите години, но темпът на повишаване се очаква да се забави.
Според прогнозите на ONS, годишното изменение на цените на недвижимите имоти във Великобритания през 2024 г. ще бъде 6,8%, а през 2025 г. – 5,2%.
Промени в цените по държави и региони на правителствени служби
Средна цена по тип имот
Средна месечна цена по тип имот
Според данни от ONS, средната цена на жилище във Великобритания през юли 2023 г. е била 272 000 британски лири. Това е увеличение от 9,7% спрямо същия период на миналата година.
Средната цена на жилище варира в зависимост от типа имот. Според данни от ONS, средната цена на апартамент във Великобритания през юли 2023 г. е била 220 000 британски лири, а средната цена на къща е била 324 000 британски лири.
Средна месечна цена по тип имот
Според данни от ONS, средната месечна цена на жилище във Великобритания през юли 2023 г. е била 22 667 британски лири. Това е увеличение от 9,6% спрямо същия период на миналата година.
Средната месечна цена на жилище варира в зависимост от типа имот. Според данни от ONS, средната месечна цена на апартамент във Великобритания през юли 2023 г. е била 18 333 британски лири, а средната месечна цена на къща е била 26 000 британски лири.
Ето средните месечни цени по тип имот през юли 2023 г.:
Обем на продажбите
Брой на обемите на продажбите по държави
Обемът на продажбите на жилища във Великобритания се измерва от Националния статистически институт (ONS). Обемът на продажбите се определя като броят на жилищата, продадени през определен период от време.
Според данни от ONS, обемът на продажбите на жилища във Великобритания през юли 2023 г. е бил 102 000. Това е увеличение от 10% спрямо същия период на миналата година.
Обемът на продажбите на жилища варира в зависимост от местоположението. В Лондон обемът на продажбите на жилища през юли 2023 г. е бил 15 000, докато в провинцията е бил 87 000.
Ето обема на продажбите на жилища във Великобритания през юли 2023 г. по региони:
Прогнози за обема на продажбите:
Очаква се обемът на продажбите на жилища във Великобритания да продължи да се увеличава през следващите години, но темпът на увеличаване се очаква да се забави.
Според прогнозите на ONS, обемът на продажбите на жилища във Великобритания през 2024 г. ще бъде 110 000, а през 2025 г. – 120 000.
Имотно състояние за Великобритания
Имотно състояние за Великобритания през 2023 г.
Цените на недвижимите имоти във Великобритания продължават да се повишават, като през 2023 г. годишното изменение на цените е било 9,7%. Това е увеличение от 9,3% през 2022 г. и от 7,8% през 2021 г.
Годишното изменение на цените на недвижимите имоти варира в зависимост от местоположението. В Лондон годишното изменение на цените на недвижимите имоти през 2023 г. е било 11,4%, докато в провинцията е било 8,8%.
Обемът на продажбите на жилища във Великобритания се очаква да намалее през 2023 г., като през юли 2023 г. е бил 102 000, което е с 10% по-малко спрямо същия период на миналата година.
Конкуренцията за жилища в Лондон и други големи градове се очаква да се засили през 2023 г., тъй като търсенето продължава да надвишава предлагането.
Фактори, които влияят на имотничния пазар
На имотничния пазар във Великобритания оказват влияние редица фактори, включително:
Икономическото състояние: Силната икономика води до повишаване на доходите и на търсенето на жилища, което от своя страна води до повишаване на цените.
Населението: Нарастването на населението води до увеличаване на търсенето на жилища, което от своя страна води до повишаване на цените.
Лихвените проценти: Ниските лихвени проценти правят ипотечните заеми по-достъпни, което от своя страна води до увеличаване на търсенето на жилища, което от своя страна води до повишаване на цените.
Политика: Правителствените политики могат да имат влияние върху имотничния пазар, например чрез регулиране на ипотечните заеми или чрез предоставяне на стимули за закупуване на жилище.
Прогнози за имотничния пазар
Очаква се имотният пазар във Великобритания да продължи да се развива през следващите години, но темпът на развитие се очаква да се забави.
Според прогнозите на ONS, годишното изменение на цените на недвижимите имоти във Великобритания през 2024 г. ще бъде 6,8%, а през 2025 г. – 5,2%.
Имотно състояние за Великобритания през 2022 г.
Цените на недвижимите имоти във Великобритания продължават да се повишават, като през 2022 г. годишното изменение на цените е било 9,3%. Това е увеличение от 8,5% през 2021 г.
Годишното изменение на цените на недвижимите имоти варира в зависимост от местоположението. В Лондон годишното изменение на цените на недвижимите имоти през 2022 г. е било 10,7%, докато в провинцията е било 8,9%.
Обемът на продажбите на жилища във Великобритания се очаква да нарасне през 2022 г., като през юли 2022 г. е бил 112 000, което е с 20% повече спрямо същия период на миналата година.
Конкуренцията за жилища в Лондон и други големи градове се очаква да се засили през 2022 г., тъй като търсенето продължава да надвишава предлагането.
Фактори, които влияят на имотничния пазар
На имотничния пазар във Великобритания оказват влияние редица фактори, включително:
Икономическото състояние: Силната икономика води до повишаване на доходите и на търсенето на жилища, което от своя страна води до повишаване на цените.
Населението: Нарастването на населението води до увеличаване на търсенето на жилища, което от своя страна води до повишаване на цените.
Лихвените проценти: Ниските лихвени проценти правят ипотечните заеми по-достъпни, което от своя страна води до увеличаване на търсенето на жилища
Както се вижда от таблицата, цените на недвижимите имоти във Великобритания продължават да се повишават, макар и с по-бавен темп през последните години. Обемът на продажбите също се увеличава, но също така с по-бавен темп.
В Лондон цените на недвижимите имоти се повишават с по-бърз темп от средната стойност за страната. Това се дължи на редица фактори, включително:
Силната икономика на Лондон, която привлича хора от цял свят.
Нарастването на населението в Лондон.
Ниските лихвени проценти, които правят ипотечните заеми по-достъпни.
Статут на купувач за Великобритания
Купувач за първи път и бивш собственик обитател
Купувач за първи път е физическо лице, което никога не е притежавало жилище във Великобритания. Купувачите за първи път имат право на редица предимства, включително:
Субсидии за ипотечни заеми: Правителството предлага субсидии за ипотечни заеми за купувачи за първи път. Тези субсидии могат да помогнат за намаляване на месечната вноска по ипотечния заем.
Отстъпки за данъци: Купувачите за първи път могат да се възползват от отстъпки за данъци върху имотите. Тези отстъпки могат да помогнат за намаляване на данъчната тежест върху жилището.
По-лесен процес на одобрение: Купувачите за първи път обикновено се считат за по-малко рискови от бившите собственици обитатели. Това може да улесни процеса на одобрение за ипотечен заем.
Бивши собственик обитател
Бивши собственик обитател е физическо лице, което е притежавало жилище във Великобритания в миналото. Бившите собственици обитатели не се възползват от същите предимства като купувачите за първи път. Въпреки това, те все още могат да получат ипотечен заем, ако отговарят на изискванията на кредитора.
Разлики между купувачите за първи път и бившите собственици обитатели
Ето някои от основните разлики между купувачите за първи път и бившите собственици обитатели:
Коя категория е подходяща за вас?
Ако никога не сте притежавали жилище във Великобритания, тогава сте купувач за първи път. Ако сте притежавали жилище в миналото, тогава сте бивш собственик обитател.
Коя категория е подходяща за вас, зависи от индивидуалните ви обстоятелства. Ако отговаряте на изискванията за купувачи за първи път, тогава можете да се възползвате от редица предимства, които могат да ви помогнат да закупите жилище. Ако обаче не отговаряте на изискванията за купувачи за първи път, все още можете да закупите жилище, като получите ипотечен заем от бивш собственик обитател.
Статут на финансиране за Великобритания
Пари в брой и ипотека
Само за Великобритания данните за Северна Ирландия не са налични за статут на финансиране.
Според данни от Националния статистически институт (ONS), през юли 2023 г. 81% от сделките с жилища във Великобритания са били финансирани с ипотека, а 19% са били финансирани с пари в брой.
Пари в брой
През юли 2023 г. 19% от сделките с жилища във Великобритания са били финансирани с пари в брой. Това е увеличение от 17% през същия период на миналата година.
Увеличаването на използването на пари в брой за финансиране на жилищни сделки се дължи на редица фактори, включително:
Намаляване на лихвените проценти: Ниските лихвени проценти правят ипотечните заеми по-достъпни, което води до намаляване на необходимостта от използване на пари в брой за финансиране на жилищни сделки.
Нарастване на богатството: Нарастването на богатството на домакинствата води до увеличаване на възможността за използване на пари в брой за финансиране на жилищни сделки.
Повишаване на цените на недвижимите имоти: Повишаването на цените на недвижимите имоти прави по-трудно да се получи ипотечен заем, което води до увеличаване на използването на пари в брой за финансиране на жилищни сделки.
Ипотечни заеми
През юли 2023 г. 81% от сделките с жилища във Великобритания са били финансирани с ипотека. Това е намаление от 83% през същия период на миналата година.
Намаляването на използването на ипотечни заеми за финансиране на жилищни сделки се дължи на редица фактори, включително:
Нарастване на цените на недвижимите имоти: Повишаването на цените на недвижимите имоти прави по-трудно да се получи ипотечен заем, което води до намаляване на използването на ипотечни заеми за финансиране на жилищни сделки.
Намаляване на богатството: Намаляването на богатството на домакинствата води до намаляване на възможността за получаване на ипотечен заем, което води до намаляване на използването на ипотечни заеми за финансиране на жилищни сделки.
Сравнителни данни за Англия, Шотландия и Уелс
Според данни от ONS, през юли 2023 г. следните проценти от сделките с жилища във Великобритания са били финансирани по следния начин:
Както се вижда от таблицата, използването на пари в брой за финансиране на жилищни сделки е по-високо в Шотландия и Уелс, отколкото в Англия. Това се дължи на редица фактори, включително:
Разлики в цените на недвижимите имоти: Цените на недвижимите имоти са по-ниски в Шотландия и Уелс, отколкото в Англия, което прави по-лесно да се получи ипотечен заем без използване на пари в брой.
Разлики в доходите: Средните доходи са по-ниски в Шотландия и Уелс, отколкото в Англия, което прави по-трудно да се получи ипотечен заем без използване на пари в брой.
Разпределения на жилищни транзакции
Между юли 2019 г. и септември 2019 г. е имало 253 453 продажби на имоти.
Най-популярният ценови диапазон за:
Англия е £ 150,000 до £ 174,999 – 16,748 имота са закупени
Северна Ирландия е £ 125,000 до £ 149,999 – 1,194 имота са закупени
Шотландия е £ 125,000 до £ 149,999 – 3,280 имота са закупени
Уелс е £ 125,000 до £ 149,999 – 1,757 имота са закупени
Графиките по-долу показват разпределението на жилищните транзакции за Q3 (от юли до септември) 2019 г. за страните от Обединеното кралство. Данните са представени в групи от £ 25,000 до £ 1 милион, последвани от по-големи групи до и над £ 10 милиона.
В съответствие с политиката за ревизии на ИЦЖ в Обединеното кралство, броят на транзакциите ще се увеличи, тъй като повече данни се включват в индекса,
Актуални тенденции на пазара на имоти
Приблизително 1,5 милиона сделки с жилища се очаква да бъдат завършени през 2021 г. Това ще бъде рекордно висока година по отношение на пазарната активност от 2007 г. насам.
В момента 22% от хората искат да сменят апартаментите или къщите си. Тази цифра рязко контрастира с обикновените нива при нормални пазарни условия: 5%.
От септември 2020 г. до септември 2021 г. ръстът на цените на жилищата възлиза на 6,6%. Но темпът се очаква да се забави до 3% през следващата 2022 година.
Скорошен ръст на цените на имотите
Къщите в Уелс са поскъпнали с 10,4% за една година, докато жилищата в Северозападна и Северна Ирландия също са по-добри от други региони с ръст от 8,8% и 8,3%. Ливърпул, Манчестър и Шефилд класираха първите три града, където стойността на имотите се е увеличила съответно с 10,4%, 8,7% и 7,8%. Лондон също стана единствената област с темпове на растеж под средното за 5 години.
Текущи пазарни настройки за купувачи за първи път
От лятото на 2021 г. търсенето от купувачите на имоти за първи път (FTB) е над 30% от средните 5-годишни нива. Текущите пазарни тенденции показват, че търсенето на FTB остава високо през следващите седмици и през следващата година.
Ключови изводи за купувачи за първи път
Пазарът набра скорост и не се очаква да се облекчи до 2022 г.
По този начин купувачите на имоти за първи път трябва да действат бързо, ако намерят атрактивна оферта. Може да е разумно да имате принципен договор за ипотека преди претърсването на къщата.
Тъй като търсенето на просторни къщи и градини все още е силно, първите таймери могат да се възползват от разглеждането на оферти за апартаменти. Например, в момента има много атрактивни апартаменти с 1 спалня в Лондон.
Жилищният пазар във Великобритания
Основни прогнози за имотния пазар за цените на жилищата:
Ипотечният кредитор Halifax прогнозира спад на цените на жилищата през 2023 г. с 8%
Savills UK смята, че цените на жилищата ще спаднат с 10%
Jones Lang LaSalle прогнозира спад на цените на жилищата с 6% през следващата година
Nationwide смята, че те ще паднат с 5% през 2023 г.
Колко високи могат да се повишат лихвите по ипотечните кредити?
Better.co.uk отчита 4,69% за двугодишна фиксирана ипотечна лихва и 4,49% за 5-годишен заем, докато най-добрата 10-годишна сделка с фиксирана лихва се предлага на 4,04%. Те са с около 2% по-ниски, отколкото в САЩ.
Това, което движи мрачната перспектива, е повишаването на лихвите по BofE и рискът от неизпълнение на ипотечни кредити от около 80 000 кредитополучатели, които са изправени пред много по-високи лихви и повече разходи за инфлация през 2023 г. И все пак повечето домакинства са в добра финансова форма според източници, поради което е много трудно да се прогнозира срив на жилищния пазар във Великобритания. Вместо това изглежда по-скоро като слайд.
The Independent съобщава, че милиони британци, използващи ипотеки с фиксирана лихва, ще увеличат ипотечните плащания с £ 3,000 годишно (Bank of England). Около 4 милиона собственици на жилища ще видят скок на месечните си плащания през следващата година, тъй като рискът британците да не изпълнят дълга си се е увеличил, посочва банката. Тези с фиксиран лихвен процент, които трябва да изтекат до края на 2023 г., са изправени пред средно увеличение на погасяването от около £ 250 / месец. B of E заяви, че 6 милиона собственици на жилища ще видят увеличение на ипотечните плащания до края на 2025 г. Около 78% от неизплатените ипотеки във Великобритания имат фиксирани лихви.
Лихвеният процент на BOE вероятно ще се повиши до може би около 4,75% или 5%.
Инфлацията, нарастващите разходи за енергия и нарастващите заплати също
Купувачите изглежда го чакат, за да видят дали лихвените проценти ще паднат с настъпването на рецесията.
Консенсусът за разходите за енергия е за повишаване на ставките. Очаква се петролът да поскъпне отново дори при настъпване на рецесия поради липса на предлагане и Европа като цяло ще пострада. Растящата цена на петрола и петрола ще постави британския бизнес и собствениците на жилища във финансово свиване. Това е част от насрещните ветрове за жилищния пазар във Великобритания.
Ръководителят на изследванията на BCC Дейвид Бхарие заяви, че настоящият темп на инфлация от 10,7% показва, че Великобритания е преминала пика, но високите цени вероятно ще се запазят и през 2023 г.
Когато експертите говорят за инфлация, те обикновено се отнасят до забавяне на растежа, а не обръщане към достъпни нива. Нулевият растеж все още оставя собствениците на жилища във Великобритания в трудна ситуация с осакатяващи разходи.
Бхарие добави, че поради тънките маржове на печалба много малко МСП ще увеличат бизнес инвестициите, тъй като изпитват по-високи сметки за енергия, производствени разходи, лихвени проценти и данъчно облагане.
Нарастващата инфлация, по-ниската заетост, спадът на заплатите, по-високите разходи и нарастващите лихви по ипотечните кредити и финансирането колективно обезкуражават потенциалните купувачи.
Текущи цени на жилищата във Великобритания
През последните 4 месеца цените на жилищата във Великобритания намаляха, а не че спадът ще има голямо значение за купувачите. Тези, които имат възможност да купуват, могат да се насладят на малко по-широк избор от жилища с лека отстъпка.
И все пак с цялата гибел и мрачни приказки, продавачите не са нетърпеливи да се откажат от имота си на изгодни цени. Същата ситуация съществува в Германия, Австралия, Канада и САЩ. Глобалното негодувание от нарастващата имиграция и нежеланието да се инвестира в жилищното строителство и тласкането на строителните разходи към небето води до много по-високо търсене от предлагането.
Графика на цените на жилищата във Великобритания 2019, 2020, 2021, 2022. Екранна снимка с любезното съдействие на Nationwide.
Средната цена на жилищата във Великобритания се е увеличила с почти £ 20,000, от £ 255,556 до £ 273,751 през януари до август 2022 г. Макар че това изглежда като доста скок, то всъщност бледнее в сравнение с ценовите скокове в други страни.
Пазарът пада, но не слиза от височините, до които се изкачиха някои световни пазари.
Отчет за цените на имотите с право на преместване
Rightmove съобщи, че средната цена на жилищен имот във Великобритания е спаднала с 2,1% (-£7 862) през декември. Това е малко по-голям спад в цената от типичния през този сезон. Те вярват, че продавачите се опитват по-усилено да изкушат купувачите да купуват, показвайки може би негативен тон на пазарните настроения.
Те съобщават, че 2022 г. ще приключи с продажни цени с 5,6% по-високи, отколкото преди 12 месеца, в сравнение с 6,3% годишен ръст през 2021 г. Това може да ни подскаже, че истинският негативизъм може дори да не е ударил пазарите все още. Тъй като рецесията започва да хапе през първата половина, можем да видим, че прогнозите от 5% до 10% стават по-достоверни.
Най-странното е, че статистиката, че онлайн гледанията на жилища за продажба в Rightmove са се увеличили с 11% в сравнение с това време миналата година. Купувачите все още се интересуват от покупка, независимо от условията. Тим Банистър, директор на Rightmove за имотни науки, заяви, че през последните две седмици броят на хората, които се обръщат към агентите по недвижими имоти, е нараснал с 4% спрямо същия период на 2019 г.
Интересът е налице, но дали възможността за покупка ще оцелее през 2023 г.?
Rightmoves добавя: “Очакваме, че по-малкият обем на новите купувачи, тъй като мини-бюджетът ще доведе до по-ниски номера на транзакциите през Q1 и Q2 през следващата година, тъй като пазарът се приспособява към по-висока лихвена среда.”
Това, което е вярно за цените, е, че те имат някакъв начин да паднат, за да достигнат нивата отпреди пандемията.
Цените на жилищата под наем се променят от година на година във Великобритания. Екранна снимка с любезното съдействие на Rightmove.co.uk.
Какво причинява покачването на цените на жилищата във Великобритания?
Причината за увеличението на цените? Нека ги изброим всичките:
силно търсене от страна на купувачите от имиграцията, богати на акции купувачи
инфлация, нови строителни разходи нарастват
Запасите леко нарастват
миграция от Лондон към по-големи жилища в предградията и Северна Англия и Шотландия
Ниски лихви по ипотечните кредити
натрупано търсене от спирането на пандемията
спекулация, тъй като икономиката се подобрява и чуждестранните купувачи се завръщат
В предишната ни актуализация на прогнозата за реалния пазар във Великобритания прогнозирахме, че цените на жилищата ще се повишат, а търсенето на жилища ще се повиши. Всъщност е направено много по-добре. Цените на наемите във Великобритания също се покачват.
5-годишната прогноза на Savill за цените на жилищата – 2022 до 2026 г.
Както можете да видите в тази 5-годишна прогнозна графика за периода 2022-2026 г., Savills UK прогнозира забавяне на цените на имотите.
Цена на имотите във Великобритания 5-годишна прогноза. Екранна снимка с любезното съдействие на Savills.
Икономически фактори за жилищните пазари във Великобритания. Екранна снимка с любезното съдействие на Savills.co.uk.
Цена на имотите във Великобритания 5-годишна прогноза. Екранна снимка с любезното съдействие на Savills.
Savill’s обаче отбелязва, че средните доходи във Великобритания няма да вървят в крак с покачването на цените на жилищата.
Trading Economics предполага, че пазарът на имоти все повече ще се нагрява с напредването на 2023 г.
Trading Economics UK Национална прогноза за цените на имотите за 2023 г. tradingeconomics.com.
Данните на Hometrack и Zoopla показват, че търсенето от купувачите остава силно.
Екранна снимка с любезното съдействие на Hometrack.co.uk. Търсене на купувачи на жилища в Обединеното кралство.
Град по град, Великобритания Графика на цените на имотите
Град по град, Великобритания Графика на цените на имотите. Екранна снимка с любезното съдействие на Homelet UK.
Цените на наемите във Великобритания продължават да растат
Анди Халстед, главен изпълнителен директор на HomeLet and Let Alliance, заяви, че миналия януари 2022 г. средният наем във Великобритания е бил £ 1,064 и до ноември 2022 г. той е нараснал до £ 1,175, което е 10% увеличение за 10 месеца.
Той смята, че 2023 г. ще бъде предизвикателна година за сектора на частните наеми. Тяхното проучване сред наемодателите показва, че 40% от наемодателите посочват разходите за живот като най-голямото си притеснение през следващите 12 месеца. Анкетираните наематели показаха, че са загрижени и за това.
Той подчертава значението на софтуерната технология за управление на имоти за рационализиране на управлението, за да се намалят разходите за наемодателите и да се помогне за поддържане на ниски цени на наемите. По-ниската цена на наема може да помогне за по-добра рентабилност за наемодателите в Обединеното кралство.
Великобритания Цени на наемите по региони. Индекс на наемите на жилища. Екранна снимка с любезното съдействие на Homelet.co.uk.
Цени за наем на жилища във Великобритания. Екранна снимка с любезното съдействие на ons.gov.uk.
Цени на наемите в Обединеното кралство (актуални от homelet.co.uk)
Ноемврийският доклад за наема на Homelet показва, че средната наемна цена за нов наем във Великобритания е била £ 1175 на месец. Техният доклад за наема допълнително показва:
средният наем във Великобритания е нараснал с 11,1% до £1,175 в сравнение с преди една година и с 0,3% повече от октомври
всички региони на Великобритания продължават да виждат годишен ръст на цените (добре за инвеститорите в имоти)
цените на наемите в метрото в Лондон са се повишили с 1,1% спрямо октомври до £ 2,011 на месец
С изключение на Лондон, средните цени на наемите във Великобритания са нараснали с 9,9% спрямо преди 12 месеца, са се повишили с 0,1% спрямо октомври, до £ 977 PCM сега
Северозападът отбеляза най-висок месечен ръст (1,2%), до нова средна наемна цена от £ 871 PCM
Средната цена на Североизтока за ноември нарасна с 0,6% по-високо в сравнение с октомври, до £ 627 сега
Статистика на наемателите в Обединеното кралство
Английското жилищно проучване, публикувано от Министерството на жилищното строителство, общностите и местното самоуправление (MHCLG), разкри, че 4,5 милиона домакинства живеят в частния сектор под наем в Англия, а други (4,0 милиона) живеят в сектора на социалните наеми. Те съставляват повече от 1/3 от населението на Обединеното кралство. 84% заявяват, че са доволни от сегашното си настаняване. Те вярват, че наемателите се движат, защото трябва да се преместят.
Според английското проучване на жилищата частните наематели харчат една трета (33%) от доходите на домакинствата си за наема си. Това сравнява 28% за социалните наематели и 17% за ипотекарите. Процентът на наемите от доходите на домакинствата е с 6% по-висок за частните наематели в Лондон (42%), отколкото за останалата част на Англия (30%).
Повечето частни наематели (71%) заявяват, че им е лесно или много лесно да плащат наема си. Те плащат около една трета от доходите си под наем (според доклада).
Наемателите не са в движение
В доклада се посочва, че основните причини за преместването през последните 3 години са свързани с работата (18%) и преместването в по-добър квартал (16%) и преместването за по-голямо жилище (13%). 12% са се преместили заради искането на наемодателя.
63% от частните наематели под наем нямат спестявания, а една трета съобщават, че имат малка сума спестявания. Като се имат предвид цените на жилищата, е възможно да се каже, че британските наематели са готови да си купят жилище. Въпреки че 58% казват, че биха искали да купят. 77% от по-младите британци смятат, че ще купят в някакъв момент.
Наемният пазар във Великобритания ще остане притиснат, поставяйки ограничения върху повишаването на цените на наемите и върху печалбите на собствениците на имоти под наем. Наемодателите и фирмите за управление на имоти в Обединеното кралство трябва да сравняват, преглеждат и избират модерно решение за управление на имоти.
Имотният пазар във Великобритания 2022 – 2023 г.:
Според CNB, цитирайки кредитната агенция Nationwide, средната цена на жилищата в Обединеното кралство е спаднала с 1,1% на годишна база през февруари.
Цените на жилищата във Великобритания паднаха с 0,5% на месечна база през януари. Това беше първият спад от юни 2020 г. и най-големият спад от 2012 г. Повишаващите се разходи по ипотеките поради увеличаването на лихвените проценти и общото поскъпване на живота продължават да възпират редица потенциални купувачи на жилищни имоти във Великобритания, жилищата на Острова през февруари тази година са с 3,7 процента по-ниски спрямо август 2022 г., когато достигнаха най-високото си равнище. Ипотечните кредити във Великобритания започнаха да поскъпват през септември 2022 г., когато плановете на бившия британския премиер Лиз Тръс за намаляване на данъците, без да е ясно как ще бъде компенсирано очакваното намаляване на бюджетните приходи, изплаши пазарите и повиши цената на кредитирането. Това затрудни достъпа на потребителите до ипотечни заеми, което принуди кредитните институции дори да преустановят предлагането им в един момент, отбелязва Ройтерс. Индексът на ипотечния кредитор показва, че цените са намалели с 0,1% през май след месечния ръст от 0,4% през април, данните бяха ревизирани към понижение спрямо предишната оценка. Икономисти очакваха по-рязък спад от 0,5%.Кредитополучателите са изправени пред рязък ръст на разходите за обслужване на ипотечните кредити, след като инфлацията остана по-висока от очакваното и това кара инвеститорите да очакват, че Английската централна банка (АЦБ) ще продължи да повишава лихвите и през лятото.
Годишният темп на спада се е ускорил до 3,4% спрямо 2,7% през април, с което средните цени на жилищата достигат 260 736 паунда, или около 4% под връхната точка от август м. г.
Въпреки спада на цените на национално равнище брокерите казват, че търсенето в Лондон, където имотите са най-скъпи, е останало високо.
В същото време собственици на имоти бяха принудени да продадат някои от имотните си портфейли с повишаването на лихвите по ипотечните кредити. Но Фиш очаква доверието да се върне на пазара през тази година, „докато се приспособяваме към още по-висока лихвена среда“.
Кредитополучателите усещат последиците, когато рефинансират кредити с фиксирана лихва, като над 1,3 млн. души се очаква да изпитат проблеми между април и декември тази година. Въпреки спада цените на жилищата не са намалели с 10%, както предупредиха много икономисти за тази година. По-затегнатите условия за кредитиране намаляват активността на купувачите, но липсата на предлагане и силният пазар на труда водят до по-добро представяне на пазара от очакванията.
Последните доклади предполагат забавяне на растежа на цените на жилищата на пазара на имоти в Обединеното кралство за 2022 г. и 2023 г. Според доклад на Knight Frank, пазарът на имоти в Обединеното кралство се очаква да изпита забавяне на растежа на цените на жилищата през 2022 г., спадайки от 10% увеличение през 2021 г. е между 3-5%, което се дължи на по-ниското търсене поради по-високите разходи по заеми[1]. От друга страна, Barclays Mortgages прогнозира, че цените на жилищата в Обединеното кралство може да се покачат по-бързо от очакваното, като се очаква растежът да нарасне от 5,5% през 2022 г. до около 7% през 2023 г..
Докладите обаче сочат, че жилищният пазар в Обединеното кралство ще се изправи пред забавяне през 2023 г., като специалистите по жилищния пазар прогнозират по-бавен растеж. Доклад на RICS предполага, че пазарът на жилища в Обединеното кралство е по-малко устойчив, отколкото се смяташе първоначално, и че пазарът на наеми остава стабилен, като търсенето изпреварва предлагането в цялата страна, а наемите продължават да се покачват в повечето региони на Обединеното кралство. По подобен начин Savills, фирма за имоти, прогнозира спад в продажбите на имоти и 10% спад в цените на жилищата през 2023 г. .