Агенцията по кадастъра ще издава електрони документи, които при поискване ще могат да се разпечатват на хартиен носител
Основните промени в Закона за кадастъра и имотния регистър са:
1. Добавяне на схема-проект към документите за издаване на актове, свързани с правата върху недвижими имоти. Това включване на схема-проект осигурява по-пълна информация при издаването на такива актове.
2. Заинтересуваните страни ще бъдат уведомявани за административни процедури по изменение на кадастърната карта и кадастъралните регистри. Това се извършва съгласно Административнопроцесуалния кодекс, освен при процедури, свързани с Кадастралния регистър на недвижимите имоти.
3. Отпада изискването за създаване на структурни подразделения на Агенцията по геодезия, картография и кадастър в седалищата на районните съдилища. Тези “изнесени работни места” бяха изисквани, но сега отпадат, като основната причина е липсата на необходимите служители.
4. Кадастърната карта и кадастъралните регистри се създават, поддържат и съхраняват в цифров вид, без изчертаването им на полиестерна недеформируема материя. Това премахва нуждата от изчертаване и запазване на разпечатки, тъй като данните постоянно се актуализират.
5. Законопроектът забранява изискването за информация и документи, които са вече достъпни в публичен регистър, на АГКК. Тези информации могат да бъдат получени чрез служебен път.
6. АГКК ще издава електронни документи, които могат да се разпечатват на хартиен носител и имат уникален код за проверка на валидността им. Заявителите при услугите задължително трябва да се идентифицират, включително при електронните заявки, съгласно Закона за електронна идентификация.
Предложените промени включват ограничаване на обхвата на непълноти или грешки, като се променя определението и ограничава приложимостта само за поземлени имоти. Процедурата за отстраняване на непълноти или грешки няма да се прилага за сгради. За тях ще се прилага по-лека процедура, като не се изисква издаване на заповед, защото сградите се отчитат в кадастъра, както са изградени на място, без да се проверява законосъобразността на строежа.
Предложената промяна се основава на факта, че наличието на сграда, която не е занесена в кадастъра, застава собственика й в дискриминационно положение, когато той не носи вина за неизпълнение на задълженията си по Закона за устройство на територията.
Друг аргумент за предложената промяна е, че кадастърът е източник на информация за управлението на територията, включително за рисковете от природни бедствия. Липсата или неточното отразяване на сгради поради спорове в процедурата по отстраняване на непълнота или грешка може да доведе до неактуална информация в кадастъра.
Това предложение включва възможността за отстраняване на несъответствия в границите на поземлени имоти в неурбанизирани райони по искане на заинтересовани лица. В мотивите към проекта се посочва, че до момента не е създадена кадастърна карта и кадастърални регистри за 2,43% от територията на страната, които обхващат урбанизирани територии, заети от малки населени места.