Пазарни Проучвания

МЕТОДИ ЗА ОЦЕНКА НА ИМОТ

Съществуват няколко подхода за оценка на недвижимо имущество, и понякога се прилагат два и повече метода за оценка на едно жилище. Всяка стойност има различна тежест, а различните банки могат да имат и различни изисквания за тях. Резултатите от тях служат за определяне на заключението за справедлива пазарна стойност(цена) на имота. 

Данните за средните пазарни цени и индекси на жилищата се изчисляват въз основа на информация, получена от Статистическото наблюдение на пазарните цени на жилищата. Наблюдението се провежда във фирми, осъществяващи посредническа дейност при сделки с недвижими имоти, където се регистрират цени на реално продадените от домакинствата жилища (апартаменти), с изключение на новопостроените апартаменти, къщи и луксозни жилища. Данните дават възможност да се сравни общото ценово изменение на жилищата за текущото тримесечие спрямо предходното, а също така и за по-дълъг период. Пазарни цени на жилищата са реалните продажни цени на жилища (апартаменти), без такси, комисионни, адвокатски хонорари и разноски по прехвърлянето на собствеността.

Изборът на подход (метод) за определяне на пазарна оценка на имота зависи от много фактори – вида и характеристиката на конкретния имот, наличната пазарна информация и др. Основните методи за оценка на имот са три:

 

A = B 

 

Метод на пазарните аналози Това е най-използваният метод за оценка на стойността на имота и понякога представлява 100% от оценката. Повечето агенции за недвижими имоти използват само него. При него стойността се получава, като конкретният имот се сравни пряко с други такива недвижими имоти. Тяхното местонахождение е в непосредствена близост до оценявания имот, или в сходен ценови район. Аналозите трябва да са били оферирани или продадени през последните месеци преди датата на оценката. Оценителят трябва да разполага с достатъчно информация за реализирани сделки на подобен тип имоти по местоположение, вид строителство и типове имоти. Този метод е приложим при наличието на информация за сделки с подобни имоти. На тази база се изчислява средна цена за един квадратен метър на недвижим  имот. Ключовото тук е, че могат да се сравняват и правят аналози само на сравними обекти! Например: не може да използвате този метод при сравнение на къща и апартамент в един район. Не можете да използвате изцяло този модел при определяне цената на два съседни апартамента, на един и същи етаж, ако единият е не обзаведен, а на другият е направен скъп ремонт например, и е с балкон –  в този случай метода на пазарните аналози може да се използва само и единствено ориентировъчно, а за да се получи Реална и Точна Цена на даден имот е необходимо да се комбинират поне 2 метода: метода на пазарните аналози и метода на вещната стойност. За това от ДВЛРК правим Инспекция на имотите, и с оглед на реалните Разкрития, вече може да се направи Реална, Точна и Справедлива  оценка на даден имот. Локацията е важна, но състоянието на имота също има ключово значение при определяне на Реалната цената на имота. Метода на пазарните аналози е бърз, но ако разчитате само на него, може да се подведете с хиляди левове за Вашият имот. Ако агенция за недвижими имоти, използва офертни цени само, а не и пазарни аналози с реални продажби – то се получава изкривяване на информацията към клиента, и съответно имота му може да бъде подценен т.е да загуби пари, или твърде надценен, така че имота да не може да се продаде за много дълъг период от време, поради нереална и твърде висока цена – това означава, че А може да е различно от В. С други думи – Реалната цената на Вашият имот може да е различна, от цената на подобни имоти в същият район. 

 

Метод на разходите (метод на вещна стойност) 

При оценяването на имот по този метод се определят всички необходими разходи за придобиването му, и от тях се изважда изчислена амортизация на имота. За пресмятане на разходите се вземат предвид необходимите разходи за изграждането на подобен тип сграда – строителни материали, строителни технологии, както и дължимите държавни, нотариални и банкови такси и др. За изчисляване на натрупаната амортизация се вземат предвид физическото износване, моралното остаряване и износването под влияние на външни фактори. След това следва да се прибави моментната пазарна стойност на парцела, върху който е построена сградата.

Метод на приходите 

Този метод се основава на възможността имотът да генерира доходи във времето и оттам се определя неговата настояща стойност. За оценката е нужен анализ на настоящото състояние на пазара на недвижими имоти, възможностите за развитие и ликвидност на имота, както и риска при инвестиция в съответния тип имот. Изчислява се чистият годишен приход от имота след като се приспаднат всички разходи като поддръжка, данъци и такси, застраховки, разходи за поддръжка и отдаване под наем като комисиони и т.н. 

 

Определяне на пазарната стойност

Тук се използват трите метода за оценка на жилището (като завършено): метод на разходите, приходен метод и метод на пазарните аналози с описание за всеки аналог. Понякога няма достатъчно информация и се прилагат само някои от тях.

Практиката показва най-често превес (90% тежест) има метода на пазарните аналози или се използва само той. В тази част е изписана и крайната пазарна оценка на недвижимия имот, която ще послужи за обезпечение на банката.

ПАЗАРНИ  ПРОУЧВАНИЯ

Тук навлизаме в темата за пазарните проучвания и анализи, като средство за обследване на предстоящи инвестиции, налични капитали, бъдещо строителство, наемни отношения и т.н. Хората, които разбират от инвестиции и вярват само на един задълбочен и професионално изготвен пазарен анализ с точни цифри – те могат да дойдат при Нас. 

Към кого са насочени пазарните проучвания в сферата на недвижимите имоти? Заинтересованите страни на подобни анализи могат да бъдат:

• продавачи-купувачи;

• наематели-наемодатели;

• инвеститори;

• финансови институции;

• държавни ведомства;

• всички други участници на имотния пазар 

Отворени сме да отговорим на нуждите и потребностите както на традиционните „големи“ (банки и финансови институции, инвестиционни и строителни компании), така и от по-малки инвеститори и клиенти, които осъзнават предимствата на това да вземат информирано решение на база на реални данни от „живия“ пазар. Очакваните резултати от направените анализи трябва да отговарят на следните критерии:

• обективност;

• експертност;

• балансираност;

• неутралност;

• аналитична обоснованост.

 

Етапите на пазарното проучване:

• Запитване от клиент за изготвяне на анализ;

• Среща, определяне на параметрите (обхват, сегменти, времеви период, детайлност на проучването), плюс оглед на имота (ако има такъв, като част от заданието);

• Изготвяне на оферта за проучването;

• Ценообразуването се прави на база вътрешнофирмен ценоразпис в зависимост от проекта и работата;

• Сключване на договор с клиента;

• Изготвяне и предаване на проучването с приемо-предавателен протокол. Или друг вид документация, необходима на клиента-възложител.

 

Методи, подходи и целесъобразност

При изработването на пазарен анализ в сферата на недвижимите имоти могат да бъдат използвани различни познати методи или комбинация от тях. Такива например са:

SWOT анализ – анализът разглежда четирите фактора, идентифициращи проекта: SWOT  Положително влияние , Отрицателно влияние Вътрешна среда, Плюсове (Strengths), Минуси (Weaknesses) Външна среда, Възможности (Opportunities), Опасности (Threats)

 • Drive Time анализ – демографски профил на район, при зададен териториален обхват (време, разстояние); 

RevPAR анализ – анализ на заетостта и приходите при места за настаняване спрямо броя стаи, във връзка с оценка на бизнеса като цяло при продажба, или отдаване под аренда на хотелски комплекси;

GOPPAR – оценка на брутните приходи от дейността в един хотелски комплекс към броя налични стаи;

 • Финансов анализ – парични потоци, приходи, разходи, финансиране, икономическа целесъобразност;

 • Сегментиран – анализ на отделни сегменти и комбинирането им според тяхното предназначение и ползване; 

Фрагментиран – анализ на отделни компоненти в различни сегменти и комбинация в зависимост от възлагането; Подходи, базирани на събраната информация във връзка с конкретното задание.

 

В резултат клиентът получава:

• Експертно определени диапазони на пазарни стойности (средни стойности) на обекти, предмет на: покупко-продажба, наемане, анализ, проучване;

• Финансова схема при проектиране, изграждане и реализация на обекти в строеж със собствено и/или привлечено финансиране в различните сегменти – жилищни, търговски, производствени, складови, хотелски;

• Експертно определяне на индекси, корекционни коефициенти; 

 

• Изготвяне на различни сценарии (песимистичен, реалистичен, оптимистичен) за развитие и реализация на отделни обекти, комплекси, региони.

Compare listings

Compare