Броят на сделките с недвижими имоти продължава да намалява за втора поредна година след бума от 2021 г.
Това сочат публични данни на Агенцията по вписванията. Докато от 2019 г. насам с изключение на годината на пандемията броят на сделките растеше и достигна 20 000 за третото тримесечие на 2021 г. за четирите най-големи града у нас – София, Пловдив, Бургас, Варна, то през същия период на 2023 г. те са 16 000. Така след 15% спад през миналата година се добавят нови 8% и през тази. В София спадът на броя сделки е 7%, а най-голям е в Пловдив – 14% на годишна база.
Разрешителни:
През следващата 2024 година се очаква да бъдат завършени най-голямото количество нови сгради, като жилищата в тях ще бъдат предложени на пазара. Този прогноз следва от увеличения брой на строителните разрешителни, издадени за четирите големи града през 2021 и 2022 година. Според информацията на Националния статистически институт за този период са издадени и влезли в сила разрешителни за строеж на общо 34 314 жилища.
Реалност:
Агенциите за недвижими имоти често избягват да коментират отрицателните тенденции на пазара в официални изявления. Този подход е разбираем, тъй като всяко публично заявление, което потвърждава намаляване на броя сделки или негативни колебания в цените, може да укрепи вече съществуващите тенденции и да повлияе на отношението на клиентите към имотния пазар. Такова поведение може да доведе до отрицателни финансови последици за индустрията, която основно се поддържа от комисионни възнаграждения от сключените сделки.
Тенденция:
Експерти по недвижими имоти неофициално потвърждават, че пазарът се охлажда значително, като вероятността за понижаване на цените е неизбежна. Вълната от инфлацията през 2021 и 2022 година подтикна много хора да изтеглят спестяванията си и да ги инвестират в недвижими имоти като средство за защита на капитала си. Това доведе до изключително голямо търсене, което увеличи цените до такава степен, че от началото на 2023 година все повече потенциални купувачи започнаха да виждат дисбаланса и се въздържаха от сключване на сделки за недвижими имоти. Това мнение беше коментирано неофициално от представители на една от водещите агенции за недвижими имоти в страната.
Според експертите в момента като брой сделки пазарът у нас се е върнал на ниво 2020 г. Цените обаче все още са в зоната на горещото търсене, което обаче вече го няма. “Цените няма да се върнат на ниво 2020, защото цената на строителните материали и труда днес е много по-висока. Връщане назад обаче е напълно възможно, тъй като търсенето при настоящите нива вече видимо намалява. Купувачите просто изчакват“, смятат експертите. В момента в София ценовите нива все още се задържат около 1300 евро на квадрат за имот на зелено.
Очаквано:
Финансистите и инвестиционните експерти изразяват по-ясна позиция при анализа на данните. Инвестиционният експерт Бисер Манолов коментира, че наблюдаваното сега е напълно очаквано, тъй като за една година ипотечните кредити са се увеличили значително. Докато преди една вноска може да е била около 1000 лв. месечно, сега тя може да достига 1500-2000 лв. Това неизбежно оказва влияние върху настроенията на потенциалните купувачи на имоти.
Манолов допълва, че официалната статистика показва, че в София всяко трето жилище е празно. С намаляващия се пазар и изчезващата капиталова печалба, която води до отсъствие на очаквано удължаване на цените на имотите, инвеститорският интерес значително намалява. Той също така посочва, че България вероятно ще бъде засегната от международното влияние на предстоящата рецесия в Западна Европа.
Корекция:
Според Манолов, намаляващото търсене на фона на увеличаващото се предлагане е неизбежно и ще доведе до пукане на ценовия балон на пазара на имоти в България. Такива корекции са рядки, но обикновено се случват рязко и със значителна амплитуда. Той отбелязва, че някои строители, които имат по-добри финансови позиции, ще могат да задържат цените, дори и без да продават. В същото време за други, които не могат да реализират своите активи, ще настъпи бърз спад в цените.
Инвестиционният експерт изразява очакване, че задържането на скока на лихвите по левовите ипотечни кредити вероятно няма да продължи, което ще усили натиска върху пазара на имоти. Той също така посочва, че идеята на правителството и общините да увеличат данъчните оценки на жилищата от 2025 г. ще окаже допълнително негативно влияние върху пазара на недвижими имоти.
Възбрани:
Същевременно данните на Агенцията по вписванията показват сериозно увеличение на възбраните върху имоти на годишна база. Докато през третото тримесечие на 2022 г. в София са били наложени 1000 възбрани върху недвижими имоти, то за същия период на 2023 г. те са вече 1500. Според експерти това показва увеличение на броя лица, неспособни да обслужват кредитите си и други задължения, заради което все повече частни и държавни съдебни изпълнители се насочват към имотите им като обезпечение за дълговете им.
Намериха пари за саниране на 52 блока:
Държавата ще отпусне над 70 милиона лева за санирането на последните 52 блока по първата национална програма за саниране, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Програмата, започнала през 2015 г., изчерпа ресурса си, а жителите на 52 блока, предварително одобрени за финансиране по нея, не се отказаха да търсят решение. Става въпрос за жилищни сгради в общините Столична (24), Пловдив (1), Русе (4), Хасково (10), Добрич (8), Каварна (3) и Тутракан (2) със сключени договори през 2015 и 2016 г., за които обаче парите не са стигнали. Предстои трансферът на средствата към съответните общини да бъде одобрен от Мин