Отдаването под наем на имот може да крие много рискове. Уверете се, че вашият избор си заслужава труда, като прочетете тази статия.
Струва ли си отдаването на имот под наем?
Като наемодател трябва да сте наясно с нещата, които могат да се объркат с вашия имот. Отварянето на имот под наем осигурява допълнителен доход за вашето домакинство всеки месец. Като разбирате рисковете, можете да вземете предвид тези предимства, когато търсите наематели. Задължително е да се намери подходящ наемател. Това е така, защото намирането на най-добрия наемател изисква разбиране и спокойствие. Освен това квартирантът трябва да следи сметките за ток, вода и парно. Те трябва редовно да плащат тези разходи.
10 най-често срещани риска
Погрешен избор на наемател
Когато интервюирате кандидати за дома, една от най-важните черти е надеждността. Това означава, че наемателите плащат навреме договорения наем и поддържат имота в добро състояние. Тъй като първоначалните проверки не са много ефективни при определянето на тези черти, е трудно да се намерят надеждни кандидати в тази ситуация. На пръв поглед кандидатът изглежда честен и добронамерен; обаче те се разкриват като измамни на по-късна дата. Ето защо е важно наемодателите да научат възможно най-много за своите бъдещи наематели, преди да им дадат под наем.
Недобре подготвен договор
Добрият договор осигурява второ ниво на сигурност за наемодателя. Това е така, защото добре подготвените договори включват клаузи за размера на наема, авансовите вноски, продължителността на наема, задълженията и правата на двете страни, както и клаузи за разваляне на договора. Препоръчително е да имате приемо-предавателен протокол, който документира състоянието на жилището и съдържанието му към момента на наемане. Възможно е също нотариусът да подпише договора за наем, за да защити интересите си в случай на съдебни спорове или дела.
Депозит и задължения към доставчиците на комунални услуги
Депозитът гарантира, че наемателят ще се грижи за имота. Това изявление се появява в договора за наем като част от засилените мерки за сигурност. Ако наемателят повреди имота, наемодателите могат да задържат част или целия депозит. След това те могат да го използват за покриване на всички разходи за щети. Наемателите обикновено плащат един месечен наем предварително като депозит. Това обаче зависи от условията на договора за наем, който двете страни са подписали. При авансово плащане наемателите могат да покрият и всички комунални разходи, за които са направени.
Натрупване на други задължения от страна на наемателя
Наемателите може да не успеят да платят други разходи, които трябва да помагат да плащат всеки месец, като поддръжка, отопление, електричество и вода. Освен това, те също могат да пренебрегнат отговорности като плащане на наема на рецепцията или осветление. В идеалния случай наемателите трябва да опишат подробно отговорностите в своите договори относно плащането на тези разходи.
Забавяне с плащането на наем
Жизненоважно е наемодателят и наемателят да включат споразумението си относно цената на плащане в договора за наем. И двете страни могат да изберат да се договорят за конкретно време, което е подходящо за тях. Ако някой от наемателите често бави плащането на наема, наемодателят има право да търси справедливост, като се позовава на подписаното споразумение.
Наемателят може да не иска да напусне имота
Възможно е наемодателят също да се сблъска с проблема, че наемателите не искат да напуснат имота си доброволно. В този случай наемодателят може да предяви иск пред общинския районен съд за защита на собствеността си. Съдебното производство се нарича бърз процес; но трябва да се отбележи, че искове за задължения за консумативи и наеми не се вземат предвид, ако наемодателят подаде иск в съда.
Имате право да претендирате, че наемателят ви е дължал пари, ако това е така. Двете дела трябва да се гледат в отделни съдебни производства. Тук е моментът да информирате съда, че ако решите да съедините двата иска, единият за освобождаване на имота, а другият за покриване на пропуснати наеми/неплатени доставки, делото ще се гледа по общия ред. Това означава, че като наемодател вие ще загубите предимство пред другите страни, когато изслушвате вашия случай: бързо освобождаване на имот.
Недобро поддържане на имота от наемателя
Ако наемодателят отдава имота си под наем, той ще се изправи пред много рискове. Едно от тях е, че наемателят няма да се грижи за предоставения му апартамент. Те могат да пренебрегнат забраните за домашни любимци в договора за наем, например. Или могат да повредят имота без предварително съгласие от своя наемодател. Проблемите с поддръжката също могат да бъдат риск, ако наемателят не спазва основни хигиенни практики или извършва ремонт без предварително съгласие от наемодателя.
Нужда от чести ремонти
Законът за задълженията и договорите постановява, че наемателите трябва да плащат за ремонт в дома, в който живеят. Това включва дребни проблеми като ремонт на повредена ключалка или боядисване на стена, опръскана с боя. По-сериозните ремонти обаче трябва да бъдат платени от собственика на имота. Наемодателите имат право да поддържат собствеността си по подходящ начин. Това включва гарантиране, че имотът остава в добро състояние. Ако имотът претърпи щети, докато наемателят използва пространството, наемателят трябва да покрие разходите за ремонта му. Някои от наличното оборудване или компоненти в инвентара може да се амортизират, ако наемателят повреди общото състояние на имота.
Отнема повече време и усилия при проблемни наематели
Когато наемате имоти, важно е да намерите наематели, които възнамеряват да живеят в дома дългосрочно, защото това намалява стреса и разходите. Освен това намалява времето, което трябва да отделите за намиране на наемател и справяне с проблемите. Намирането на правилния наемател може да бъде трудно, така че много наемодатели търсят наематели с богат опит.
Трудно е да се справите без брокер
Намирането на наематели без брокер на недвижими имоти може да спести пари при първоначалната им оценка. Намирането на идеалния наемател обаче се оказва по-трудно от очакваното.
Агенциите за недвижими имоти могат да помогнат както на хора, които искат да наемат или купят жилища, така и на собственици на имоти, които искат да наемат или продадат домовете си. Те имат специална база данни с клиенти, до която другите компании нямат достъп. Ако решите сами да се справите с търсенето и избора на наематели, няма да имате достъп до много от тези клиенти. Когато избирате консултант по недвижими имоти, уверете се, че е образован по правни въпроси. Освен това потърсете някой, който разбира правата и задълженията на всяка участваща страна. Консултант ще поеме и всички задължения по подготовката на документите, свързани със сделката с недвижим имот. Това е особено важно за всеки, който работи с брокер — спестява на клиентите значително време и усилия.