Най-често това се прави между роднини
Прехвърлянето или продажбата на имот между роднини е изключително актуална тема, но процесът остава неясен за голяма част от хората, които са взели решението за смяна на собствеността. Традиционно до тази стъпка се достига, когато родителите преценят да прехвърлят недвижимото си имущество на своите деца или друг роднина, като по този начин едната страна придобива имота, докато другата запазва правото си на собственост над него, или го губи напълно, като това зависи от избраната от двете страни сделка, обясняват експертите от ДВЛРК.
По какъв начин може да се прехвърли имот
Има много варианти за прехвърляне на имоти между роднини, всеки със своите характеристики. Един от най-често срещаните начини за прехвърляне на собственост е чрез дарение, като този процес се характеризира с минимални данъци. Апартамент може да се прехвърля и чрез покупко-продажба, но цената тук е значително по-висока от прехвърлянето чрез дарение. Предимството на този метод е по-голямата сигурност за лицето, което придобива имота. Голям брой хора избират да извършват виртуални продажби – процес без реално плащане и може да бъде наказан от закона. Друг вариант за прехвърляне на собственост е срещу издръжка и издръжка като например в зависимост от това в полза на колко лица е, се определя неговия срок. Може би най-лесният вариант остава този за прехвърлянето на жилище чрез завещание.
Да продавам или отдам имота си под наем? Кое е по-добре:
Всички тези начини за прехвърляне на собствеността на недвижимо имущество имат своите предимства, но всеки един от тях отговаря на различни нужди, поради което е добре да се запознаете отблизо с всеки вариант, позволяващ прехвърлянето на имот от една страна към друга.
Дарение:
Когато става въпрос за прехвърляне на имущество чрез дарение, то включва всякакъв вид недвижимо имущество. В този случай прехвърлянето на къщата се извършва напълно безвъзмездно от дарителя, като сделката няма материален характер. Най-честата процедура, използвана при прехвърляне на жилище между роднини, основната характеристика е, че имотът става безвъзмездна лична собственост на надарения – което означава, че независимо дали е женен или не, домът принадлежи на него и само на него. Сравнете това със закупуването на имот по време на брак, когато домът е собственост на двамата съпрузи. Както всяка друга процедура по прехвърляне на собственост върху недвижим имот, тази се извършва пред нотариус и трябва да се извърши в района, в който се намира имотът. Процесът е придружен с документи, които трябва да бъдат предварително подготвени и представени, за да бъде направено дарението.
За да се извърши прехвърлителната транзакция, трябва да бъдат платени данъците и таксите, предвидени в местните закони за данъци и такси. Независимо дали купувате, продавате или дарявате, тези разходи са местни данъци, нотариални такси и такси за регистрация и те са много по-ниски. Съгласно Закона за нотариусите и нотариалната дейност нотариалната такса се заплаща на нотариуса, който удостоверява прехвърлянето на дарения имот, като се изчислява като процент и се заплаща като процент от удостоверения материален интерес. Местните данъци се определят с наредба на съответната община, като данъчната ставка е 0% за дарения между съпрузи или най-близки членове на семейството (родители, деца, внуци). Даренията между братя и сестри и техните деца варират между 0,4% и 0,8%, а за дарения между хора, различни от горните, стойността на данъчната ставка е между 3,3% и 6,6%. Крайната такса за прехвърляне на имущество чрез дарение е такса за регистрация и такса за вписване на сделка в размер на 0,1% от удостоверения материален интерес, но не по-малко от 10 лв., събирани от агенцията по вписванията.
Покупко-продажба
Прехвърлянето на собственост чрез покупка или продажба е вторият най-популярен начин за смяна на собствеността. Тук цената е по-висока от дарението, но за сметка на това лицето, което придобива имота, има по-голяма сигурност при придобиването му. Неговата безопасност е гарантирана за дълго време и не зависи от никой човек или ситуация. В договор за продажба участват купувач и продавач, като смяната на собствеността става на базата на определена предварително определена сума, която купувачът се задължава да заплати. Основното предимство на този метод е, че транзакциите не могат да бъдат нарушени от трети страни по никакъв начин. Новият собственик е длъжен да заплати местни данъци към съответната община, където се намира новопридобитият имот.
За извършване на покупко-продажбата се съставя предварителен договор, който се подписва от двете страни. Съдържа цялата информация за предмета на договора, цената на имота, условията и срока на придобиване, начина и срока на плащане на продажната цена, момента на предаване на имота, размера на депозита/ депозит, правата и задълженията на страните и др. Преди да направите това обаче си струва да проверите имота за тежести – ипотеки, възбрани и други.
Трябва да се отбележи, че при този избор на прехвърляне на недвижим имот е най-добре и двете страни да не изфабрикуват сделката, защото този метод е подобен на прикриване на дарение, а тази сделка се наказва от закона.
Пререгистрация на недвижим имот чрез договор доживотна издръжка
Друг възможен вариант за прехвърляне на собственост е чрез договор за пожизнена издръжка, този метод се използва главно в ситуации, когато родителите решат да прехвърлят жилището на децата си и разчитат предимно на тях за по-нататъшни грижи. По този начин собственикът на имота си запазва правото на ползване приживе, като същевременно запазва правото си на ползване върху вещното право, тоест правото на ползване. Използването приключва само когато той умре.
При прехвърляне на имущество чрез договор за доживотна издръжка е важно нотариално завереният акт да съдържа максимално точно и ясно описание на отговорностите на страните. Например издръжката включва плащане на определена сума всеки месец, плащане на битови сметки, закупуване на храна, лекарства и т.н. Гледането, от друга страна, означава обгрижване от една страна поради старост или болест. За да избегнете потенциални недоразумения при избора на този метод, е необходимо да имате всички задължения да бъдат подробно описани в нотариалния акт.
Договорът се прекратява само и единствено когато настъпи смъртта на собственика на имота, а когато задължението за гледане е в полза на две или повече лица, то при смърт на едното, договорът остава в сила по отношение на другите лица и не се прекратява.
Прехвърляне на имот чрез завещание
Прехвърлянето на собственост чрез завещание е най-често срещаният и най-лесният начин за промяна на собствеността върху жилище. В този случай до смъртта на наследодателя апартаментът остава негова собственост и едва след това, съгласно изразеното желание на собственика на имота, се придобива от наследниците. Има два вида завещания.Първият е нотариално завещание, което се подписва от нотариус в присъствието на двама свидетели. Ръкописният, от друга страна, трябва да бъде написан изцяло на ръка и подписан от самия завещател. Когато завещанието е написано на ръка и в случай на смърт на завещателя, от съществено значение е лицето, при което се намира документът, да поиска нотариус веднага щом научи за събитието.
Кой е по-изгодният вариант?
Когато става въпрос за прехвърляне на имоти между роднини, най-изгодният вариант за тях несъмнено е дарението. Прехвърлянето на собственост чрез дарение е дори по-изгодно от това чрез завещание, тъй като разходите са значително по-ниски от процеса на наследяване. Коя процедура за закриване на недвижими имоти ще изберете зависи от вашите индивидуални нужди.